2 bin 200 yıllık kanalizasyon sistemi gün yüzüne çıkarıldı

Posted by

Muğla’nın Yatağan ilçesindeki Stratonikeia Antik Kenti’nde yürütülen hafriyat çalışmalarında 2 bin 200 yıllık kanalizasyon sistemi gün yüzüne çıkarıldı.

UNESCO Dünya Mirası Süreksiz Listesi’nde yer alan, ‘Gladyatörler Şehri’ olarak bilinmesinin yanı sıra dünyanın en büyük mermer kentleri ortasında gösterilen Stratonikeia’da 1977’de başlayan hafriyat çalışmaları devam ediyor.

Kazı Heyeti Lideri Prof. Dr. Bilal Söğüt, bu yıl kentin 2 bin 200 yıl öncesine tarihlenen kanalizasyon sisteminin gün ışığına çıkarılmasının heyecan verici bir gelişme olduğuna dikkati çekti.

FOTO: AA

Söğüt, “Helenistik ve Bizans devrinde kullanılan ve Roma periyodunda etkin olarak hizmet veren Batı Caddesi’nin açığa çıkarmıştık. Artık bu Batı Caddesi’nin ortasında devam eden 70 santimetre genişliğinde bir metre derinliğindeki kanalizasyon sistemini gün yüzüne çıkardık. Buranın konservasyon ve onarım çalışmalarını tamamlıyoruz” dedi.

FOTO: AA

“KANALİZASYON HÂLÂ ÇALIŞIYOR”

Batı Caddesi’nin 10 metre genişliğinde olması nedeniyle kentin en geniş caddesi olduğunu vurgulayan Söğüt, şu bilgileri verdi:

“Biz hiç bir periyotta buraya araç girişinin olmadığını tespit ettik. Burası yalnızca insanların yürüdüğü bir caddeydi. Bizim yüzeyde gördüğümüz cadde Helenistik devirde en az 2 bin 200 yıl evvel burada var olan caddelerden birisi.”

FOTO: AA

“Batı Caddesi’ndeki kanalizasyon hâlâ daha günümüzde çalışıyor. Burada biriken suların dışarıya atıldığını tespit etmiş durumdayız. Bundan sonra da kullanılmaya devam edecek. Bu sistem en az 2 bin 200 yıllık ve günümüze ulaşması inanılmaz bir his.” (AA)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.