“2006’dan beri en büyük salvonun” ardından İsrail jetleri, Gazze ve Lübnan’ı vurdu

T24 Dış Haberler

İsrail, Hamas’ın yaptığını söylediği roket saldırılarına karşılık olarak Lübnan ve Gazze’deki hedefleri vurdu. 

The Guardian’ın aktardığına göre Gazze’de perşembe gecesi iki patlama duyuldu. İlk olarak neyin hedef alındığı anlaşılmasa da İsrail, tünelleri ve Hamas’ın “silah üretme tesislerini” vurduklarını söyledi. 

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), İsrail’in kuzeyine yapılan saldırıyı “2006’dan bu yana en büyük roket salvosu” diye nitelendirdikten sonra bakanlarıyla güvenlik konulu bir toplantı düzenleyen Binyamin Netanyahu, “Bugün ve sonrasında vereceğimiz cevap, düşmanlarımız için pahalıya mal olacak” dedi. İsrail, fırlatılan 34 roketin büyük çoğunluğunun durdurulduğunu, ancak iki hafif yaralanma yaşadığı ve bir noktada yangın çıktığı belirtildi.

AFP’nin haberine göre Lübnan’ın güneyindeki Sur’da en az üç patlama meydana geldi ve iki top Filistinli sığınmacı kampının yanına düştü. 

İran Hizbullahı yanlısı Al-Manar kanalı, İsrail’in Lübnan’ın güneyinde 3 hedefi olduğunu ve sığınmacı kampının bunlardan biri olduğunu öne sürdü.

Hamas’tan yapılan açıklamada, “Gazze Şeridi’nde gerilimin artmasından ve bunun yaratacağı sonuçtan tamamıyla Siyonistler sorumludur” denildi.

Müslümanların Ramazan ayında ve Yahudilerin Pesah Bayramı arifesinde Mescid-i Aksa’ya İsrail polisinin üst üste yaptığı baskınlar gerilimi tırmandırmış, Gazze’den İsrail’e roket atılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir