4.8 metrelik balık yakalandı: Zelzele olacak tezi ortaya atıldı

Posted by

Balıkçıların yaklaşık 5 metre uzunluğundaki kürek balığı bölge halkında panik yarattı.

Güney Amerika ülkesi Şili’nin kıyı kenti Arica’da dehşet dolu anlar yaşandı…

Balıkçıların Şili kıyılarında 4.8 metre uzunluğunda kürek balığı yakalaması halkta tasa ve panik yarattı. Toplumsal medyada paylaşılan görüntü ve manzaralarda kürek balığının yükü ve boyutları hasebiyle vinçle çekildiği görülüyor.

TikTok, YouTube, Facebook ve Instagram üzere platformlarda yayınlanan manzaralarda halkın merakla incelediği gözler önüne seriliyor.

Halk, bu balığın uğursuz olduğunu ve tsunami ve sarsıntının habercisi olduğunu söyleyerek toplumsal medyada ikazlarda bulundu. Toplumsal medya kullanıcıları, “Bu çok korkutucu bir balık. Olağanda okyanusun derinlerinde yaşarlar ve yüzeye çıkmaları da zelzele olacağının işareti olarak algılanır” dedi.

Bazı toplumsal medya kullanıcıları da zelzelesi tetikleyecek tektonik hareketlerden ötürü balıkların yüzeye gerçek kaçtığını söyledi. Bilim insanları şimdi bu iddiayı doğrulamazken, mahallî yetkililer tekrar de vatandaşlardan dikkatli olmalarını istedi.

Bazen 11 metreye kadar uzayabilen kürek balıkları genelde derin sularda yaşar ve hastalandığında, ölmeye yakın olduğunda ya da çiftleştiği vakitlerde yüzeye yaklaşır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.