6’lı masanın aday açıklanmadan evvelki son hamlesi!

Posted by

6 muhalefet partisinin DÜZGÜN Parti mesken sahipliğinde yaptığı toplantının ana gündem başlıklarından biri geçiş süreci için hazırlanacak protokol oldu.

Muhalefetin cumhurbaşkanlığı yarışını kazanması halinde Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme geçişe kadar olan müddette yürütme, bürokrasi, kamu kurumlarının işleyişi ve geçiş sürecinin ne kadar olacağına dair bir protokol hazırlanacak. Her parti evvel kendi içinde bu mevzuyu çalışacak akabinde başkanlar protokole son formunu verecek.

Saadet Partisi’nde 7 Ağustos’ta yapılacak doruğa yetiştirilmesi beklenen geçiş süreci çalışmaları ve bu çalışmalar sonucunda hazırlanacak protokol geçiş sürecinin yol haritası olacak.

O protokolde cumhurbaşkanı seçilecek kişinin kullanmamayı taahhüt edeceği yetkiler de yer alacak. Bu durumda teknik olarak sistem şimdi değişmemiş olsa da fiili olarak Cumhurbaşkanı olan kişi birtakım yetkilerini kullanmayacak.

Habertürk’ten Yetenekli Kılıç’ın haberine nazaran, 6’lı masa kaynakları yasal olarak şimdi sistem değişmese de “defacto güçlendirilmiş parlamenter sistem” uygulanacağını belirtti. Hasebiyle o protokol hazırlanmadan ve ufukta seçim görünmeden de 6’lı masanın cumhurbaşkanı adayının da açıklamaması tarafında bir mutabakat var.

İLETİŞİM KOMİSYONU

6 partinin yeni başlıklara ait telaffuz birliği oluşturabilmesi için bir “İletişim Komisyonu” kurulması da kararlaştırıldı. Lakin komitenin kimden oluşacağı şimdi belirlenmedi. Öteki komitelerin tersine bu kez yalnızca kurmaylar değil içlerinde profesyonel iletişimcilerin ve akademisyenlerin de yer alabileceği belirtiliyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.