ABD, Çinli sahiplerinin hisselerini satmaması durumunda TikTok’u yasaklama tehdidinde bulundu

T24 Dış Haberler

Biden yönetiminin, sosyal medya devinin Çinli sahiplerinin hisselerini ellerinden çıkarmamaları durumunda ABD’de TikTok’u yasaklama tehdidinde bulunduğu belirtildi. 

İlk olarak Wall Street Journal tarafından haberleştirilen iddia, gerçekleşmesi durumunda ABD’de yetkililer ve Kongre üyeleri arasında fikir ayrılıklarına neden olan sosyal medya aplikasyonuna karşı atılmış en büyük adım olacak. 

TikTok sözcüsü Brooke Oberwetter, haberden sonra Reuters’a yaptığı açıklamada, “ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Yatırım Komitesi’nin kendilerine ulaşarak TikTok’un Çinli sahiplerinin hisselerini satmalarını istediğini, aksi taktirde platformun yasaklanacağını söylediğini” aktardı.

TikTok’un ABD’de 100 milyondan fazla kullanıcısı bulunuyor.

ABD’li yetkililer, TikTok’un topladığı verilerin Çin yönetmine verilebileceğinden endişe duyuyor. Birleşik Krallık, Kanada ve Avusturya, Çin’in casusluk yapabileceği endişesiyle devlet yetkililerinin telefonlarına TikTok indirmesini yasakladı.

ABD, daha önceden federal devlete ait telefonlarda TikTok’u yasaklasa da, Biden yönetiminin ilk kez aplikasyonu ülke genelinde yasaklama tehdidinde bulunduğu belirtildi. 

Biden’ın selefi Donald Trump, 2020’de TikTok’u ülkede yasaklamaya çalışmış ancak mahkemeler bunu engellemişti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir