ABD medyasından Türkiye tahlili: ABD’nin tutumu değişebilir

Posted by

ABD’nin önde gelen medya kuruluşlarından Business Insider, Türkiye-Yunanistan-ABD üçgeninde yaşananları derleyerek kapsamlı bir tahlil yayınladı.

ABD’nin önde gelen medya kuruluşlarından Business Insider, Türkiye-Yunanistan-ABD sınırında yaşanan gelişmeleri mercek altına alarak kapsamlı bir tahlil yayınladı.

“ABD imali savaş uçakları için teklif savaşı NATO’nun en az arkadaşça üyeleri ortasındaki tansiyonu tırmandırabilir” başlığının kullanıldığı tahlilde, “Atina ve Ankara’nın ABD ile farklı münasebetleri var ve iki ülke de farklı karşılık alabilir. İki ülke ortasındaki tansiyon halihazırda iki NATO müttefiki ortasında kırılgan olan münasebetleri daha da bozabilir” denildi.

“BIDEN İKNA ETMELİ”

Türkiye ve Yunanistan’ın NATO’nun en değerli lakin en düşmanca müttefikleri olduğunun belirtildiği tahlilde, her iki ülkenin de Washington’dan savaş uçağı satın almak istediği hatırlatıldı. Yunanistan’ın 20 adet F-35 satın almak istediği belirtilirken, Türkiye’nin de kısa bir mühlet evvel F-16 ve F-16 modernizasyon kiti satın almak istediğine dikkat çekildi.

Makalede, “Yunanistan’ın savaş uçağı satın alma talebi, Atina’nın Washington’la güvenlik bağlantılarının giderek büyüdüğü bir periyotta geldi. Türkiye’nin talebi için ise bu satışı desteklediğini söyleyen ABD Lideri Joe Biden’ın Kongre’yi bu satışın ABD’nin ulusal güvenliği için kıymetli olduğuna ikna etmek zorunda” denildi.

Türkiye ve Yunanistan’ın NATO için stratejik bir noktada olduğuna dikkat çekilirken, “İlişkileri NATO’nun geri kalanından farklı bir istikamette gidiyor ve uzun yıllardır devam eden rekabetleri birinin yeni jet alıp başkasının almaması durumunda daha da berbatlaşabilir. Türkiye ve Yunanistan’ın zayıf bir ilgisi var” denildi.

“HESAPLAR DEĞİŞEBİLİR”

Makalede, her iki ülke ortasında çözülmemiş sıkıntılar olduğuna dikkat çekilirken, “Türkiye’nin öteki NATO üyeleri ve bilhassa ABD’yle de münasebetleri berbatlaştı. Ankara, F-35 programının kesimiydi ama Rusya’dan S-400 satın alınmasıyla ABD tarafından bu programdan çıkarıldı” yorumuna yer verildi. Ankara’nın ABD’den olumlu karşılık alamaması durumunda alternatiflere yöneleceği de belirtilirken tahlilde dikkat alımlı bir yorum da yapıldı.

Makalede, “ABD, uzun müddettir Yunanistan ve Türkiye’yi destekleyerek düşmanlığı denetim altına almaya çalıştı zira bu iki ülke Avrupa’nın güneydoğusu için kıymetli bir pozisyonda. ABD’nin tarafsız bir arabuluculuk yapması için davetler devam ederken Atina ile gelişen bağlantıların ve Ankara’yla tansiyonun artması Washington’da hesaplamaların değişebileceğine işaret ediyor” yorumu yer aldı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.