Ağlamayın bre! Malkoçoğlu’na destan yaraşır

Posted by

Arkın’ın naaşı, binlerce seveninin duaları, alkışları ve ‘Güle güle Malkoçoğlu’ kelamları eşliğinde Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi.

SALİHA SULTAN

Vefatı yediden yetmişe bütün Türkiye’yi hüzne boğan Türk sinemasının efsane aktörü Cüneyt Arkın dün İstanbul’da son seyahatine uğurlandı. 28 Haziran’da Beşiktaş’taki meskeninde rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan kalp durması sonucu yapılan tüm müdahalelere karşın kurtarılamayarak 85 yaşında hayata gözlerini yuman Arkın’ın için evvel Atatürk Kültür Merkezi’ne (AKM) merasim düzenlendi. Arkın’ın Türk bayrağına sarılı tabutu, merasim için ailesi ve yakınları tarafından Zincirlikuyu’dan alındı. Arkın’ın tabutunun cenaze aracına konduğu sırada gözyaşlarını tutamayan oğlu Murat Arkın’ın babasının tabutunu sevdiği görüldü. Usta aktörün naaşı motosikletli eskortlar eşliğinde AKM’ye götürüldü. AKM’deki merasimde sanatkarın eşi Betül Arkın da oğullarıyla birlikte salondaki yerini aldı. Hayat arkadaşına son vazifesini yerine getirirken zahmetle ayakta duran Betül Arkın’ın ıstırabı herkesi derinden etkiledi. Merasimde Ediz Hun, Levent Çakır, Nuri Alço ve ‘Hababam Sınıfı’ oyuncularından Teoman Ayık ve Ahmet Arıman üzere sinema dünyasından birçok isim de sanatçıyı yalnız bırakmadı. Merasim, usta aktörün unutulmaz sinemalarından kesitlerin yer aldığı sunum ile başladı. Sunumun akabinde salondakiler sanatçıyı dakikalarca ayakta alkışladı.

HAYATI BOYUNCA ‘MİLLETİM’ DEDİ

Törene sanatkarın oğullarının konuşmaları damga vurdu. Konuşmasına “Bedenimden bir kesim kopmuş üzere hissediyorum” kelamlarıyla başlayan Arkın birinci olarak merasimi organize edenlere teşekkür etti: “Bedenimden bir Bizim ailemiz hoş bir aile hem de çok hoş bir aile. Lakin bugün sizlerin sayesinde şunu anladım bizim ailemiz sandığımızdan daha büyükmüş. Bugünü organize eden emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Babam övülmeyi çok seven bir insan değildi. Bu merasim ailesi, sizler, onu seven sayan milyonlar için.” Arkın, babasının ülkesine ve milletine olan sevgisine de şu sözlerle dikkat çekti: “O hayatında daima ‘milletim’ dedi ‘halkım’ dedi ‘vatanım’ dedi ve artık cennete gitti biliyorum fakat nitekim bu türlü adamlar cenneti bile vatan yapacak adamlar. Benim için nitekim konuşmak çok güç baktığım her yerde o var. Her şeyi ondan öğrendik, attığım adımda, baktığım her yerde o var. Başım belaya girdiğin de yeniden o var. Bana ‘Oğlum bela üzerine gelirse kaç bir adım geri at, bu senin korkak olduğunu göstermez. Baktın gelmeye devam ediyor, bir adım daha geri at. Baktın adım atacak yerin kalmadı, o vakit beladan daha bela ol’ kederi. Dini, lisanı ırkı mezhebi rengi politik görüşü ne olursa olsun tüm insanlarımızı birleştirici bir öge oldu.” Şu kelamları ise salondakileri göz yaşlarına boğdu: “Onun sinemalarıyla açılışı yaptık ben de onun sinemalarından bir replikle bitirmek istiyorum sözümü. Bugün çok ağlayan insan gördüm, vakit zaman hıçkıra hıçkıra vakit zaman da çekindiği için yüreğinden ağlayanları gördüm. ‘Ağlamayın bre! Bu türlü insanlara ağlamak değil, destan yaraşır.”

İYİ İNSAN OLMAYI BABAMIN SİNEMALARINDAN ÖĞRENDİM

Usta aktörün öbür oğlu Kaan Polat Cüreklibatır da sanatkarın babalık rolündeki hoşluğu şu sözlerle aktardı: “Aslında onunki vefat değil. Vefatla gelen ölümsüzlük. Hayatı çok güç yaşamış fakat dolu dolu yaşamış… Anneme daima şöyle kederi ‘Betül sen dünyaya yetecek kocaman bir merhametsin’, Murat’a ‘Santranç oynarken beni tekrar yendin oğlum’ kaygısı. Bana gelince ‘Ne hoş gözlerin var, dünyaya mavi mavi gülümsüyorsun’ sıkıntısı. Küçüktüm, bir röportajında ‘çocuklarınızı nasıl yetiştiriyorsunuz’ diye sormuşlardı. Şu yanıtı verdi: ‘Ben çocuklarımın memnun olmasını, gülmesini ve âlâ insan olmasını istiyorum’. Çocuktum anlayamamıştım, uygun insan nedir, nasıl olunur? diye. Sinemalarını izleye izleye âlâ insan olmayı öğrendim. Mütevaziliği, güzellerin daima kazandığını, berbatların kaybettiğini öğrendim.” Cüreklibatır’ın son kelamları ise usta aktörün hayat duruşunun özeti niteliğindeydi: “Son kitabının yazılarını bana yazdırmıştı, bütün vücudunun ruhunun bana geçtiğine inanıyorum. Bir makalede şöyle diyordu: ‘Hayatı yaşamak yürek ister’. Ömür cüretinin ta kendisiydi o… Bize düşen de onun yapıtlarını yaşatmak, ben onun önünde sevgi ve hürmetle eğiliyorum. Bana öğrettikleri için teşekkür ediyorum.” AKM’deki merasimin akabinde Cüneyt Arkın’ın naaşını taşıyan kalabalık kortej sanatçıyı son seyahatine uğurlamak üzere Teşvikiye Camisi’ne hareket etti. Teşvikiye Camisi’nde usta aktörü binlerce seveni karşıladı. Öğlen namazını müteakip kılınan cenaze namazı sonrası ise caminin avlusu sevenlerinin ‘Helal olsun’ kelamlarıyla inledi. Usta aktörün naaşı akabinde tekbirler eşliğinde Zincirlikuyu Mezarlığı’na götürüldü. Sanatkarın cenazesi burada gözyaşları ve dualar eşliğinde toprağa verildi.

CÜNEYT’TEKİ MELEKELER JAMES BOND’DA YOKTU

AKM’deki merasimde Türk sinemasının bir başka efsanesi Ediz Hun da duygusal bir konuşma yaptı. Usta aktör şunları söyledi: “Acımız çok büyük. Sevgili Cüneyt’imizi ebediyete uğurluyoruz. Sene 1963, sevgili Cüneyt ile sinemaya girişimizin yılı… Ortadan 59 yıl geçti. Harika bir insandı. Her rolün üstesinden gelirdi. Emsalsizdi. Çok çalışkandı azimliydi. Vaktin akışının içinde Medrano Sirki vardı. Dolmabahçe’de haftalarca eğitim aldı. Her rolün üstesinden gelebilmiş başarılı bir sanatçıdır. Amerikan sinemasında vaktinde kovboy sinemaları vardı. Ortamızda onları hatırlayanlar vardır… Cüneyt üzere melekelere sahip değillerdi. Kıta Avrupası’na geçtiğimizde James Bond sinemalarını hatırlıyorum. Lakin Cüneyt’teki ön sezi ve yaratıcılık onlarda yoktu. Fransa’ya geçtiğimde Alain Delon üzere isimler vardı, hepsi çok başarılıydı. Ancak Cüneyt’teki melekeler onlarda gelişmedi. İtalyan sinemasında eksiksiz aktörler vardı. Cüneyt’teki emsalsiz güce sahip değillerdi. Vücudumdan bir modül kopmuş üzere hissediyorum. Vakit akıyor, tarih değişiyor. Tarihin yapraklarına Cüneyt Arkın ismi altın harflerle yazılacaktır. Aziz anısı önünde hürmetle eğiliyorum.”

ADINI YAŞATACAĞIZ

AKM’deki merasimde Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da Cüneyt Arkın’ın akabinde şunları kaydetti: “Yüreğimize bir burukluk, bir acı çöktü. Cüneyt Arkın hep hatırlanacak, bıraktığı izler asla silinmeyecektir. Yol göstermeye, hafızamızı tazelemeye devam edecektir. Bugün onu uğurlarken lisanımızda yalnızca şükran duyuyor olmamız her şeyi anlatıyor zati. Atlas Sineması’nda bir köşeyi Cüneyt Arkın için ayıracağız ailesiyle görüşüp ismini en yeterli halde yaşatacağız.” İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da şunları söyledi: “Arkın benim de birinci gençlik yıllarımın karamanıydı. O güçsüzlerin yanındaki güç, berbatın karşısındaki düzgündü. Malkoçoğlu’ydu, Kara Murat’tı, Battal Gazi’ydi, Öğretmen Kemal’di, hem hekim Fahrettin Cüreklibatır, hem Cüneyt Arkın olarak yüreğimizdeki vatan ve millet sevgisini düzgünlük ve dürüstlüğün beyaz perdedeki temsilcisiydi.” İBB Lideri Ekrem İmamoğlu ise “İsmine yakışır bir formda İstanbul’da anısını yaşatmaya hepinizin önünde kelam veriyoruz. Bize nefes aldıran duruşunun önünde hürmetle eğiliyoruz” tabirlerini kullandı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.