Arjantin’de eski subaylara ‘insanlık suçu’ cezası

Posted by

Arjantin’de bir mahkeme, 1970’li ve 1980’li yıllardaki askeri diktatörlük devrinde insanlığa karşı işlenen kabahatlerden dolayı 19 eski subayı mahpus cezasına çarptırdı. Yargıçlar, soruşturmanın tamamlanması için üç yıldan fazla bir mühlet boyunca yaklaşık 750 şahit ile görüştü.

Başkent Buenos Aires’teki federal mahkeme tarafından verilen cezalarda işlenen kabahatler ortasında cinayet, azap ve kaçırılma hadiseleri da bulunuyor.

Ceza alanlar ortasında daha evvel birçok defa insan hakları ihlalinden karar giyen General Santiago Riveros da bulunuyor. Riveros, 100’den fazla cürümden hatalı bulunmasının akabinde ömür uzunluğu mahpus cezasına çarptırılmıştı.


Mahkeme 350’ye yakın bireye karşı hata işlendiğine karar verirken; bu şahıslar ortasında sendika üyesi oldukları gerekçesiyle sağcı mevt fimleri tarafından kaçırılan altı Mercedes Benz fabrikası çalışanı de bulunuyor. Kelam konusu çalışanlar kaçırıldıktan sonra General Riveros komutasındaki Campo de Mayo nezaret merkezinde azap görmüşlerdi. Bu şahısların hala kayıp olduğu belirtilse de aileleri öldürüldüklerine inanıyor.

General Jorge Videla liderliğindeki askeri cunta, 24 Mart 1976’da iktidarı ele geçirdikten sonra sol muhalifleri ortadan kaldırmak için bir kampanya yürütmüştü. Kirli Savaş diyerek anılan bu periyotta 30 bin kişinin öldürüldüğü ya da kaybedildiği belirtilmekteydi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.