Avrupa Birliği, gaz depolarını kışa kadar dolduracak

Avrupa Birliği (AB) kurumları, üye ülkelerdeki yer altı doğal gaz depolarının gelecek kışa kadar en az yüzde 80 oranında doldurulmasını mecburî hale getirecek mevzuatta uzlaşı sağladı. AB Kurulu, Avrupa Parlamentosu (AP) ile üye ülkeler ortasında ülkelere doğal gaz depolama hududu getiren mevzuata ait yapılan müzakerelerde muahede sağlandığını açıkladı.

Buna nazaran, üye ülkeler yer altı doğal gaz depolarını bu yılın kış devrine kadar en az yüzde 80 doluluk düzeyine çıkaracak. Kelam konusu doluluk oranının daha sonraki yılların kış devri öncesinde ise en az yüzde 90 düzeyinde olması gerekecek. Tıpkı vakitte AB, 2022 yılında doğal gaz depolarının ortak biçimde doldurulması için de ortak çalışma yapacak.

Doldurma yükümlülüğünün kıymetli depolama kapasitesine sahip olan ülkeleri olumsuz etkilemesinin önlenmesi sağlanacak. Kapasitesi yüksek ülkelerin yıllık gaz tüketiminin yüzde 35’ini depolaması kâfi olacak. Doğal gaz depolama kapasitesi olmayan ülkelerin öbür ülkelerdeki rezervlere erişimi sağlanacak. Yeraltı depolama tesisi olmayan üye ülkeler, dolum sorumluluğunun mali yükünü paylaşacak. Dolum takip sistemi ile dönem boyunca gaz kapasitelerindeki değişiklikler yakın biçimde takip edilecek.

Kelam konusu dolum zaruriliği, AB gaz sistemleriyle direkt kontağı olmayan Malta, İrlanda ve Güney Kıbrıs Rum İdaresi’ne uygulanmayacak. AB’nin doğal gaz tedarikinde birinci sırayı yüzde 40 ile Rusya alıyor. AB geçen yıl Rusya’dan 155 milyar metreküp doğal gaz ithal etti. AB’nin doğal gaz depo doluluk oranları geçtiğimiz kış mevsiminde olağan düzeylerin çok altında kalmıştı.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.