Avrupa Kurulu Türkiye raportörlerine Kavala’yı ziyaret müsaadesi verilmedi

Avrupa Kurulu Parlamenterler Meclisi (AKPM) İzleme Komitesi’nin Türkiye raportörleri İngiliz John Howell ve Letonyalı meslektaşı Boriss Cilevics, Seyahat Davası’nda ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası verilen iş insanı Osman Kavala’yı cezaevinde ziyaret için başvurdukları Adalet Bakanlığı’ndan olumlu karşılık alamadı.

Euronews Türkçe’nin haberine nazaran John Howell, Adalet Bakanlığı’nın Kavala’yı ziyaret etmelerine müsaade vermemesinden ötürü “üzüntü” duyduklarını söyledi.

Bir sonraki ziyarette Kavala ile görüşme umudunu koruduğunu kaydeden Howell, “Biz buraya, Kavala’nın hakkındaki dava ile ilgili ne düşündüğünü birinci elden anlamak, onun görüşlerini dinlemek için geldik.” dedi.

Avrupa Kurulu Bakanlar Komitesi’nin AİHM kararına uymadığı için Türkiye ile ilgili ihlal süreci başlattığını hatırlatan Howell, raportörler olarak Türkiye’nin AİHM kararına hürmet göstermesini beklediğini söz etti.

Howell, Türkiye’de Kavala ile ilgili yargı sürecinin sürdüğü belirterek, devam eden davayla ilgili yorum yapmak istemediğini fakat unsur olarak bütün üye ülkelerin AİHM kararlarına hürmet göstermesini beklediğini vurguladı. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.