Bakan Dönmez: Kamuoyu güç verimliliğinde bilinçleniyor

Posted by

Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez konuşmasının devamında şu sözleri kullandı: “Biliyorsunuz çocuklarımız bilhassa erken yaşlarda çoğunlukla gözlemleyerek öğreniyorlar. Bazen bizler için çok kolay gelen bir şey, çocuğun zihin dünyasında büyük tesirler bırakabiliyor. O nedenle güç verimliliği ailede başlar diyoruz. Ebeveynlerimize de bu bahiste değerli bir sorumluluk düştüğünü hatırlatmak istiyoruz.

Doğal gaz talebimizin yüzde 28’ini konutlarda ısınma amaçlı kullanıyoruz. Fakat konutlarımızın yaklaşık yarısı ne yazık ki yalıtımsız. Şayet doğal gaz kullanan bütün binalarımız yalıtımlı olsaydı toplamda 4 milyar metreküp doğal gaz tasarruf etmiş olacaktık yıllık olarak. Bunun ekonomik karşılığı ne? 50 milyar liralık bir tasarruf. Yani tüm konutlarımız yalıtımlı olsaydı yurt dışına ödediğimiz 50 milyar dolar ülkemizde kalacaktı.

Enerji Verimliliği Davranış Endeksi de 200 üzerinden 148,5 oldu. Bu kıymet, güç verimliliği konusundaki davranış boyutumuzun orta-alt düzeyde olduğunu gösteriyor. Bu sonuç bize neyi tabir ediyor? Toplum olarak güç verimliliğini biliyoruz, bu husustaki farkındalığımız yüksek, lakin bunu pratiğe dökmekte o kadar başarılı değiliz. Tabiri caizse teoride yeterliyiz fakat pratikte zayıfız.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.