Biden: ABD, Orta Doğu’dan hiçbir yere gitmiyor

Posted by

ABD Lideri Joe Biden, Orta Doğu cinsinin son durağı olan Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde Körfez İşbirliği Kurulu (KİK) tepesine katıldı. Biden, KİK önderlerine hitaben yaptığı konuşmada “ABD’nin Orta Doğu’dan kaçmayacağını” söyledi.

Associated Press’in (AP) haberine nazaran, ABD’nin bölgede istikrarı sağlamayı ve global petrol krizini bilakis çevirmeye çalıştığını savunan Biden, “Çin, Rusya yahut İran tarafından doldurulacak bir boşluk bırakmayacağız” dedi.

Biden, konuşmasında “ABD’nin Orta Doğu ülkelerindeki üslerde konuşlanmaya devam etse de Irak ve Afganistan işgallerinin akabinde yeni bir sayfa açıldığını” savundu. ABD Lideri, “Bugün, bölgede kara savaşları, çok sayıda Amerikan gücünün dahil olduğu savaşlar devrinin devam etmediğini söyleyebilmekten gurur duyuyorum” tabirlerini kullandı.

DW Türkçe’nin haberine nazaran, konuşmasında Arap başkanlara, insan haklarını ekonomik ve toplumsal dönüşümün en belirleyici gücü olarak görmeleri davetinde bulunan Biden, “ABD, bölgede olumlu bir gelecek ve hepinizle iş birliği inşa etme konusunda kararlı. ABD hiçbir yere gitmiyor” dedi. Bu yaklaşım, Biden’ın selefi Donald Trump’ın izlediği “Önce Amerika” odaklı, Orta Doğu’da ABD’nin varlığını azaltmaya yönelik siyasetten dönüş olarak bedellendiriliyor.

Joe Biden’ın Orta Doğu’da, ABD’nin dahil olduğu yeni bir periyot başlatmak istediği belirtiliyor. Ayrıyeten ABD’nin, geçmişte izlediği askeri siyasetleri aşıp, bölgedeki ülkelerin iç işlerine hürmet duyan fakat ekonomik iş birliğinin ve İran’a yönelik kaygılar karşısında ortak savunma sistemlerinin geliştirilmesine yönelik uğraş sarfeden bir sistem kurmaya çalıştığı milletlerarası alakalar uzmanları tarafından lisana getiriliyor.

Biden tepede Irak, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) önderleriyle de bir ortaya geldi, BAE önderi Muhammed bin Zayed Al Nahyan’ı bu yıl Beyaz Saray’ı ziyaret etmeye davet etti. Biden’ın Cidde’de Ürdün Hükümdarı II. Abdullah’la da görüştüğü aktarıldı. ABD Lideri, Orta Doğu çeşidini bugün tamamlayarak Washington’a dönecek. (DIŞ HABERLER)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.