Binali Yıldırım: Göçmenleri siyasi formda nemalanmak insanlık ayıbıdır

Posted by

Katıldığı 89. Samsun Vilayet İstişare Meclisi’nde konuşan AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, “Göçmenleri istismar konusu yapmak, onların yaşadığı zorluklardan siyasi halde nemalanmak ayıptır. İnsanlık ayıbıdır. Ana muhalefet ve öbürleri bugün göçmenler üzerinden derin siyaset yapmanın hevesi içindelerdir” dedi.
AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım’ın Samsun programı sabah erken saatlerde başladı. Birinci olarak Samsun Valiliğini ziyaret eden Binali Yıldırım, burada gurur defterini imzaladıktan sonra Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı’nın makamında protokol üyeleri ile sohbet etti. Ardından Binali Yıldırım, AK Parti Vilayet Müşavere Meclis Toplantısı’na katıldı.

“Ana muhalefet ve öbürleri bugün göçmenler üzerinden derin siyaset yapmanın hevesi içindelerdir”

Katıldığı toplantıda partililere hitap eden Binali Yıldırım, “Göçmenleri istismar konusu yapmak, onların yaşadığı zorluklardan siyasi halde nemalanmak ayıptır. İnsanlık ayıbıdır. Her ülke vakit zaman zorluklarla karşılaşabilir. 89’da Balkanlar’da, Bulgaristan’da zorda olan vatandaşlarımızı hatırlayın. Tekrar Irak 1. Körfez Savaşı’nda olanları hatırlayın. Türkiye her vakit ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ mantığıyla hareket etmiştir. Bunlar gelip geçecektir. Göçmenleri iterek, engin sularda hayatlarını yok eden ülkeler, bir de göçmenlerin hayatlarını devam ettirebilmesi için alan açan ülkeler olarak tarihte yerini alacaktır. 2016 yılında Cumhuriyet Halk Partisi göçmenlerle ilgili bir rapor hazırladı. Raporda zehir zemberek iktidara tenkitler var. ‘Bu göçmenlere niçin daha âlâ yerler yapmıyorsunuz, niçin kurallarını iyileştiremiyorsunuz, niçin eğitim ve sıhhatleri ile ilgili gerek önlemleri almıyorsunuz’ diye iktidarı yerden yere vuran ana muhalefet ve öbürleri bugün göçmenler üzerinden derin siyaset yapmanın hevesi içindelerdir” diye konuştu.

“Uluslararası piyasada tahıl fiyatları savaş öncesi sayılara geriledi”

Geçen günlerde İstanbul’da imzalanan “Tahıl ve Yiyecek Hususlarının Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Teşebbüsü Belgesi” imza merasimi ile ilgilide konuşan Binali Yıldırım, “Dünyanın neredeyse çivisi çıktı. Evvel pandemi çıktı, her şeyin ayarı bozuldu. Olağan hayat sürdürülemez hale geldi. Bütün tedarik zincirleri bozuldu. Kuzeyimizde 150 mil ötede bir savaş patladı. Bu savaşın en büyük bedelini Türkiye ödüyor. Zira en yakın biziz. Bütün bu badireleri karşın Cumhurbaşkanımızın güçlü iradeleri ile üstesinden geliyoruz. Bütün dünya Ukrayna–Rusya savaşında tek muteber ülke olarak Türkiye’yi görüyor. Tek sağlam başkan olarak Recep Tayyip Erdoğan’ı görüyor. Orada dini, mezhebi, rengi ne olursa olsun ölen çocuklar, sivillerdir. Biz diyoruz ki batıya iki yüzlülük yapmayın. Orta Doğu’da, Afrika’da, Kafkaslar’da karışıklık varken 3 maymunu oynarken burada tüm gücünüzü göstermeniz büsbütün bir ikiyüzlülüktür. Savaş nedeniyle 26 milyon ton tahıl depolarda duruyor. Bu krizin büyümemesi için Türkiye inisiyatif aldı. İstanbul’da bir antlaşma imzalandı. Bu imza imzalanır imzalanmaz milletlerarası piyasada tahıl fiyatları savaş öncesi sayılara geriledi. Bu bile başlı başına insanlığa yapılacak en büyük yeterliliktir. Biz savaş zenginliği peşinde koşan bir ülke değiliz” formunda konuştu.

“Enflasyon global bir sıkıntı haline geldi”

Enflasyon konusuna değinen Binali Yıldırım, “Bugün bütün dünya badire içindedir. Hayat pahalılığı, fiyatların durdurulamaması, enflasyon global bir sıkıntı haline geldi. Enflasyonu bilmeyen ülkeler bugün enflasyonla nasıl uğraş edeceklerini kara kara düşünüyorlar. Hükümetimizin birinci misyonu enflasyona karşı vatandaşlarımızı korumaktır. Öncelikli misyonu de budur. Bu mevzuda adımlar atılmaya başlanmıştır. Bundan sonra da devamı gelecektir. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Biz birçok problemlerin üstesinden geldik, birçok zorlukları aşa aşa bu günlere geldik. Bunlar da bir anı olarak geride kalacaktır. Bunu herkesin bilmesi lazım. Bu vesileyle tabi ki bakın ihracatımız bu sene 250 milyar dolara giriyor. Organize sanayi bölgelerimizde yer bulunamıyor, gümrük kapılarında kilometrelerce tır kuyrukları var. Türkiye her şeye karşın, her kaideye karşın üretiyor, istihdam sağlıyor ve ihracatıyla iktisadını güçlendiriyor. Alışılmış ki sabit gelirlilerimizin enflasyona karşı korunmasında temeldir. Şu anda ona yönelik çalışmalarda yapılıyor. Memur emeklileri, emekçi emeklileri, çalışanlara yönelik düzenlemeler ve bundan sonrada toplumsal takviyeler artmaya, yeni yeni önlemler hayata geçmeye başlayacaktır. Bütün bu yaşananların farkındayız gereğini de birer birer yerine getiriyoruz. Milletimiz müsterih olsun. Aşamayacağımız hiçbir sorun yok. Çözemeyeceğimiz hiçbir sorun yok. Bunun bilinmesi lazım. Bugüne kadar nasıl dağ üzere sıkıntıları dağ üzere tahlillere, hizmetlere dönüştürerek geldiysek bundan sonrada ülkemizi Cumhuriyetimizin 100. yılına taşıyacak iradeyi, gerekli çalışmaları, gerekli hazırlıkları yapıyoruz. İnşallah 2023’te de yeni zaferlerle, birlikte bu çalışmalarımızı taçlandıracağız” tabirlerini kullandı.
Vilayet Müracaat Meclisi sonunda kendisine verilen hediyeyi kabul eden Binali Yıldırım, daha sonra bir dizi açılış programı için Samsun’un ilçelerini ziyaret etti. Vilayet Müşavere Meclisi’ne ayrıyeten AK Parti Genel Lider Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, Samsun milletvekilleri Fuat Köktaş, Orhan Kırcalı, Ahmet Demircan, Yusuf Ziya Yılmaz, Büyükşehir Belediye Lider Vekili Nihat Soğuk, ilçe belediye liderleri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.