Birinci hasat yapıldı! Kilogramı 450 TL

Posted by

Tarım ve Orman Vilayet Müdürlüğünce hazırlanan ‘Antioksidan kaynağı Aronya Yayım’ projesi ile 3 dekar alana 6 bin 666 aronya bitkisi geçtiğimiz yıl mayıs ayında Bilecik’in Osmaneli ilçesinde toprakla buluştu. 16 ayın akabinde birinci hasadı yapılan aronya bitkisinin Osmaneli Kaymakamı Yüksel Ünal’ın ve Vilayet Tarım Müdürü Necmettin Yoldaş’ın iştiraki ile yapıldı Bilecik’in Osmaneli ilçesinde bir çiftçi tarafından yetiştirilmeye başlanılan tıbbi ve aromatik bitki Aronya’nın hasadı da Yüksel Ünal’ın ve Vilayet Tarım Müdürü Necmettin Yoldaş’ın iştiraki ile yapıldı.

“ARONYA GENİŞ İKLİM NESLİNE VE TOPRAK KAİDELERİNE KOLAY ADAPTE OLABİLMEKTEDİR”

Kaymakam Yüksel Ünal, aronya bitkisinin hasadı başlamadan evvel Ziraat Mühendisi Derya Helvacı Çetin’den bilgi aldı. Çetin, “Aronya yayım projesi 2021 yılı istatistiklerine nazaran 3 dönüm olarak başlayan aronya ekimi 2022 bu yıl 135 dönüme kadar çıkmıştır. Bu artış aronyanın talep edilen bir ürü olduğunun göstergesidir. Besin ve eczacılık alanında kullanılması antioksidan pahasının yüksek bu eseri kıymetli olduğunu göstermektedir. Aronya geniş iklim jenerasyonuna ve toprak kaidelerine kolay adapte olabilmektedir. Beş yaşından sonra âlâ bakıldığında ortalama bir aronya fidesi yaklaşık olarak 10-15 klio randıman alınabilmektedir. Seçilen yer olarak Adliye köyü toprak yapısı iy ve elverişli olduğu için ikinci yılında randıman vermiştir. Eserin aktüel fiyatlarına bakıldığında tazesinin kilosu 90 TL ila 150 TL ortası satılmaktadır. Kuru aronyanın kilosu ise 400 TL ila 450 TL ortası satılmaktadır. Bu da çiftçilerimize epey hoş kar sağlamaktadır” dedi.

“ŞUAN Kİ DURUMDA 135 DEKARA ULAŞTIK, BU DA BİZİM İÇİN ÇOK MEMNUNİYET VERİCİ SONUÇ”

Bilecik Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Necmettin Yoldaş ise, “Elimizde geçen sene evvel başlatmış olduğumuz aronya bitkisinin dikimi ile ilgili 6 bin 660 adet fidenin dikimini gerçekleştirmiştik. Bugün ise diktiğimiz aronya bitkisinin haşatını yapmak için toplanmış bulunmaktayız. Şuan ki durumda 135 dekara ulaşmış oluyor. Bu da bizim için çok memnuniyet verici sonuç, vilayetimizde üretmiş olduğumuz bu aronya bitkisi bilhassa piyasada çok kabul gören 90 TL ile 130 TL ortası fiyatla satışı yapılan bir eser çiftçilerimize bilhassa iyi olmasını diliyorum. Bu hususta takviyelerini esirgemeyen başta geçmiş devir valimiz Bilal Şentürk ve mevcut valimiz Dr. Kemal Kızılkaya’ya ve Kaymakamımız Yüksel Ünal’a çok teşekkür ediyorum. Çiftçilerimize iyi olmasını diliyorum” dedi.

Kaymakam Yüksel Ünal, bugün birinci kez tropikal iklim meyvesinin Adliye Köyü üzere yüksek bir köyde yetiştiğini gördüklerini belirtti. Ünal, “Üreticiden evvel biz tüketiciyiz, tadına baktığımız vakit alıça benziyor ancak alış değil, tadı kiviye benziyor fakat kivi değil, yaban mersinine benziyor fakat yaban mersini değil, tadım yapığımız vakit hani uzaktan bir adamı tanırsın da ismini çıkartamasın aronyada işte o denli bir bitki. Her birimiz bu eseri bir meyve suyunda ya da bir şekerlemede kesinlikle yemişizdir. Tabi bu 3 dönüme ekilmiş bir aronya bitkisi tahminen Adliye, tahminen Bilecik, tahminen Osmaneli için küçük bir adım ancak yarın ileride büyük bir adım olacağına inanıyorum. İyi uğurlu olsun ilçemize, emeği geçen herkese başta işletme sahibi bu eseri yetiştiren çiftçimiz Osman Nuri Kutluya iyi ve uğurlu olsun” dedi.

Tarla sahibi çiftçi Osman Nuri Kutlu, 3 buçuk dönüm arazi üzerine geçen yıl fidelerini diktikleri orta aronya bitkisinin birinci eserlerini topladıklarını belirterek, “Bu projede bizlere dayanaklarını esirgemeyen Bilecik valimize, Osmaneli Kaymakamımıza, vilayet ve ilçe tarım müdürlerimize ve işçisine verdikleri dayanaklarından ötürü çok teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmanın akabinde Osmaneli Kaymakamı Yüksel Ünal ve Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Necmettin Yoldaş, aronya bitkisinin birinci hasadını yaptılar.

KAYNAK: İHA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.