Bitcoin Fiyatı Madencilik Maliyetinin Altında! Bu Ne Demek?

Posted by

Bu hafta, zaten olumsuz fiyat hareketi ile stresli olan Bitcoin yatırımcıları için kabustu. Cumartesi günü, Bitcoin 19.000 dolara düştükten sonra potansiyel olarak yeni bir dip için kapıları açıyor. Bu esnada, yeni BTC madenciliği verileri de aynı duyguyu destekliyor.

Bitcoin fiyatı, madencilik maliyetlerinin altına düştü

Bu arada, bu yeni fiyat seviyesi, normu çeşitli biçimlerde kırmak anlamına geliyor. 19.393 dolar civarındaki mevcut fiyat, 2020 ATH’si olan 19.700 doların çok altında. Ayrıca, bu fiyat hareketiyle 200 haftalık hareketli ortalama da ihlal edildi.

Son veriler, BTC cari fiyatının madencilik harcamalarına daha yakın olduğunu gösteriyor. Bu da küçük ölçekli madencilerin madenciliğe devam etmesinin daha zor olduğu anlamına geliyor. Bu aynı zamanda mevcut senaryoda Bitcoin’in gerçek değerine daha fazla ışık tutuyor. Bir Bitcoin analisti olan Doctor Profit, durumu ortalama madenciler için sürdürülemez olarak nitelendiriyor:

Bitcoin şu anda üretim maliyeti seviyesinin altında işlem görüyor. Ortalama madenciler için sürdürülebilir değil. Kazandıklarından daha fazlasını ödüyorlar.

Bu durum madencileri nasıl etkileyecek?

Ancak daha da önemlisi, bunun Bitcoin tabanını bulmanın açık bir işareti olabileceği söyleniyor. Bitcoin fiyatının tam olarak ne zaman geri dönebileceği net olmasa da, tarihsel veriler olumlu sonuçlar ortaya koyuyor.

Bitcoin fiyatı düşerse daha az sayıda madenci madenciliğe devam edeceğinden, durum madencilik faaliyetini doğrudan etkiliyor. Benzer şekilde, fiyat artarsa ​​daha fazla BTC madencileri devreye girecek. Bu da madencilikten daha fazla getiri anlamına geliyor.

Bitcoin hangi seviyelerde dip bulacak?

Analistler, Bitcoin’in üretim fiyatının altına her düştüğünde, aynı anda her döngü için dibi işaretlediğini açıkladı. Bu davranışa daha önce tanık olunan örnekler, 2017 yılının Ocak ve Kasım aylarında ve en son olarak pandemi durumunun neden olduğu bir çöküştü.

Ek olarak, analiz sitesi Glassnode’dan alınan son veriler, BTC madencileri tarafından elde edilen gelirin düşmeye devam ettiğini ortaya koydu. Madencilik harcamalarının artması ve genel makro senaryonun kötü durumda olmasıyla, madenciler artık daha az teşvik ediliyor.

Yatırımcılar, Bitcoin’in 20 bin dolardan nasıl tepki vereceğini bekliyor

Kriptokoin.com analizlerinde yer verdiğimiz üzere, BTC fiyatı son 12 yılda üçüncü kez ciddi bir darbe alıyor. Lider kripto tarihte üçüncü kez dört yıllık trendinin altına düştü. Piyasa buna en son 2015’te ayı piyasası sırasında şahit oldu. Diğeri COVID-19’un dünya genelinde Bitcoin’in tasfiyesine yol açan ekonomik bir çöküşe neden olduğu Mart 2020’ydi. Sonuç olarak yatırımcılar umutlarını kaybetmemeli. BTC daha önce benzer düşüşlerden kurtulmayı başardı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.