Borsa günün birinci yarısında yükseldi

Posted by

Günün birinci yarısında alış yüklü seyreden BIST 100 endeksi, saat 13.00 prestijiyle evvelki kapanışa nazaran 15.13 puan kıymet kazanarak 2.386,38’e çıktı. Toplam süreç hacmi 13.8 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

İlk yarıda bankacılık endeksi yüzde 0.90 ve holding endeksi yüzde 0.33 paha kazandı. Bölüm endeksleri ortasında en fazla kazandıran yüzde 2,66 ile besin, en çok kaybettiren ise yüzde 2,29 ile madencilik oldu.

Analistler, artan resesyon kaygılarının piyasalarda fiyatlamaları zorlaştırdığını kaydederek, global hisse piyasalarındaki dalgalı seyrin bir süre daha sürebileceğini söyledi.

Bu akşam ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 14-15 Haziran’da düzenlenen toplantısına ait tutanakların yayımlanacağını anımsatan analistler, yüksek enflasyon ve resesyon tasaları ortasında kalan banka yetkililerinin temmuzda atacağı adıma dair ipucu aranacağını, ayrıntıların 75 baz puanlık faiz artışı beklentisini güçlendirebileceğini söyledi.

Analistler, bugün yurt içinde bilgi gündeminin sakin olduğunu, yurt dışında ise ABD’de hizmet bölümü ve bileşik Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) ile ISM hizmet kesimi PMI bilgilerinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 2.370 ve 2.350 düzeylerinin dayanak, 2.420 puanın direnç pozisyonunda bulunduğunu bildirdi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.