Boyun düzleşmesi nedir? Boyun düzleşmesi belirtileri nelerdir? Boyun düzleşmesi nedenleri nelerdir? Boyun düzleşmesi nasıl teşhis edilir? Boyun düzleşmesi nasıl tedavi edilir?

Posted by

Boyun düzleşmesi boynun çeşitli nedenlerden ötürü eğri kıvrımını kaybederek düzleşmesi durumuna verilen isimdir. Olağan koşullar altında insanların omurgaları uzunluğunda, sırtta ve bel altında biraz kıvrımlı ve eğri bir hale sahiptir. Omurganın S halini oluşturan bu eğriler, boyun ve bel hizasında lordotik yani öne yanlışsız oyuk, ve üst sırt hizasında kifotik yani geriye gerçek çıkık olarak isimlendirilirler. Bu eğriler bedenin yapısının dengelenmesine ve korunmasına, hareketten kaynaklanan şokları emmesine, başın tartısını düzgün ve rahat bir formda taşımasına ve leğen kemiği ile uyumlu bir halde hizalanmasına, ve esnek bir biçimde hareket ederek bükülebilmesine yardımcı olur.

Lordosis, bireyin olağan olan doğal lordotik eğrisini tesirler. Bu eğrinin çok içe hakikat kıvrıldığı uruma lordoz ismi verilir. Lordosis bireyin belini ve boynunu etkileyebilir. Bu durum, omurga üzerinde çok baskıya neden olarak, ağrı ve rahatsızlık hissedilmesi sağlayabilir. Şiddetli ve tedavi edilmeyen hadiselerde bireyin hareket kabiliyetini olumsuz tarafta etkileyebilir.

Boyun düzleşmesi tedavisi, bu eğrinin ne kadar önemli değiştiğine nazaran değişir. Bir çok hadisede durumu fizik tedavi ve günlük idmanlarla yönetmek mümkündür. Uzunluğundaki eğrinin bütünüyle ortadan kalkıp, başka tarafa hakikat çıkıntı yapmasına ise servikal kifoz ismi verilir.

BOYUN DÜZLEŞMESİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

* Boyun ağrısı,

* Boyun hareketlerinde kısıtlılık,

* Boyun kaslarında güçsüzlük baş ağrısı,

* Sırt ağrısı,

* Omuzlarda yük varmış hissi üzere tartı hissi ve ağrı,

* Ense ağrısı,

* Şayet hudut köklerine bası olursa kollarda ağrı ve elde uyuşma en sık görülen belirtilerdir.

BOYUN DÜZLEŞMESİ NEDENLERİ NELERDİR?

Boyun düzleşmesinin en sık nedeni makus postür yani duruş bozukluğudur. Buna bağlı olarak omurgada olması gereken fizyolojik eğrilikler kaybolup boyun düzleşmesi ortaya çıkar. Duruş bozukluğuna neden olan etkenler şunlardır;

* Bilhassa kızlarda ergenlik devrinde bedeni saklama isteği

* Günümüz çocuklarında uzun mühlet bilgisayar ve telefon kullanımının artması

* Ağır sırt çantası kullanımı

* Çalışma hayatında ortamın ergonomik olmaması

* Masa başı çalışmanın artması

*Telefon kullanımının artması makus postürün en sık sebepleridir.

*Ayrıca omurganın gelişimi sırasında skolyoz ya da kifoz üzere omurga bozukluklarına bağlı boyun düzleşmesi meydana gelebilir. Omurgayı oluşturan omurların anatomik gelişimi sırasında biçim bozuklukları olabilir ve buna bağlı da boyun düzleşmesi oluşabilir.

Bunun yanı sıra yaşlılık nedeniyle disklerde sıvı kaybına bağlı dejenerasyon ya da osteoporozun yol açtığı kemik çökmelerine bağlı kamburluğun artması uzunluğunda düzleşmeye neden olabilir. Fizikî travmaya maruz kalma sonrası ya da çok zorlanma sonrası boyun kemiklerin etrafını saran kas, bağ doku, ligaman ve fasianın hasar görmesi sonrası da boyun düzleşmesi gerçekleşebilir.

BOYUN DÜZLEŞMESİ NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Boyun düzleşmesinin teşhisi için öncelikle bir fizikî muayene yapılması gereklidir. Bu muayene sürecinde hekim bireyin tıbbi geçmişini öğrenmek üzere sorular soracaktır.

Bu fizik muayenesi sürecinde gözlemlenen belirti ve semptomlara nazaran tabip röntgen, manyetik rezonans görüntüleme yahut bilgisayarlı tomografi taraması üzere çeşitli çağdaş görüntüleme tekniklerinin uygulanmasını isteyebilir.

Boyun eğriliğinin bireyden bireye, bireyin anatomisine nazaran değişiklik göstermesi nedeniyle kesin bir ölçüsü yoktur. Bununla birlikte çoklukla boyun eğrisinin 20 dereceden az yahut 40 dereceden fazla olduğu hadiselerde boyun eğriliği tanısı konulabilir.

BOYUN DÜZLEŞMESİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Belirtilerinize yanlış bir duruş neden oluyorsa, ilaç ve kimyasalların kullanımı yalnızca semptomlarınızı yatıştırmada işe fayda. Boyun düzleşmesi birden fazla vakit mekanik bir sorundur ve lakin bedenin doğal duruşunu eski haline getirmek, hudutlar, kaslar ve diskler üzerindeki yükü azaltır.

Fizik tedavi, boyunluk ve hafif ağrı kesiciler çoklukla boyun eğrisi omuriliğe basmadığı sürece tedavi için tercih edilir. Servikal lordoz düzleşmesi artık kifoza ilerleyip omuriliğe baskı yapmaya başlarsa bu durumda cerrahi müdahale gerekebilir fakat bu çok az gözlenir ve ameliyat son seçenek olarak tercih edilir. Servikal kifoz için en sık uygulanan cerrahi spinal füzyondur.

Bağımsız bir tedavi olarak yahut ameliyattan sonra verilen fizik tedavi, kasları kuvvetlendirmek için servikal lateral fleksiyon, servikal fleksiyon ve ekstansiyon yahut servikal rotasyon üzere spesifik boyun antrenmanlarını içerebilir. Fizyoterapist ayrıyeten boynun yavaşça uzadığı boyun çekişini de gerçekleştirebilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.