Bulgaristan’da F-16 “Block 70” pişmanlığı: 1 milyar 256 milyon dolar uçup gitti

Posted by

ABD’den yeni F-16 “Block 70” tipi savaş uçakların alımıyla ilgili parlamentoya taşınan görüşmeler, siyasi tartışmalara neden oldu.

İstifa eden Kiril Petkov hükümetinin Savunma Bakanı Dragomir Zakov, Bulgaristan’ın talebi üzerine ABD’den gelen 8 yeni F-16 uçağın alımıyla ilgili gözden geçirilmiş fiyat teklifi ve donatım parametrelerini Parlamentoya anlattı.

Parlamentoda görüşülen, ülkenin savaş filosunun desteği olacak 8 F-16 uçağının alımı konusu, birinci oylamada kabul edildi fakat siyasi tartışmalara neden oldu.

Zakov, ABD’den gelen ve yine düzenlenmiş teklifte, uçaklara daha çağdaş bir donatım önerildiğini ve bunun Bulgaristan’ın faydasına olacağını savundu.

Bakan Zakov, ABD’den gelen son teklifle parlamentodan rutin bir onay beklendiğini, halbuki birtakım güçlerin sıkıntıyı jeopolitik meseleye dönüştürdüklerini öne sürdü.

“HALKIN ÖDEDİĞI PARA UÇUP GİTTİ, BEKLENEN UÇAKLAR İSE HALA UÇUP GELMEDİ”

Parlamentoda temsil edilen Rusya yanlısı siyasi güçler, Bulgaristan’ın üyesi olduğu NATO standartlarında F-16 uçakların alımına karşı çıktı.

İstifa eden hükümetin koalisyon ortağı olan, eski komünist partinin siyasi geleneğini yürüten Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) Milletvekili Rumen Geçev, “Stratejik NATO müttefikimiz (ABD) bu türlü bir teklifte bulunarak, bizleri köşeye sıkıştırmaya çalışıyor. Bulgaristan halkının ödediği para uçup gitti, beklenen uçaklar ise hala uçup gelmedi.” dedi.

BSP Parlamento Gurubu Lideri Georgi Svilenski de “Bulgaristan, bu uçakları hala ‘sazan gibi’ bekliyor.” tabirini kullandı.

“ORDUMUZ, NATO İTTİFAKINA KATILMADAN EVVEL DAHA GÜÇLÜYDÜ”

Bulgaristan Parlamentosunda Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in siyasetini temsil eden muhalif “Yeniden Doğuş” partisi önderi Kostadin Kostadinov, ABD’nin Bulgaristan’ın siyasetini dikte ettiğini belirterek, “Ordumuz, NATO ittifakına katılmadan evvel daha güçlüydü.” değerlendirmesinde bulundu.

2019’DA 8 UÇAK İÇİN 1 MİLYAR 256 MİLYON DOLAR PEŞİN ÖDEME YAPILMIŞTI

Bulgaristan, 2019’da 8 uçak için 1 milyar 256 milyon dolar peşin ödeme yapmıştı.

F-16’ların üreticisi Lockheed Martin, faturası peşin ödenen 8 uçağın teslimatını 2023 yılında planlıyordu. Ortaya giren Kovid-19 salgınının üretimi sekteye uğrattığını açıklayan üretici, daha sonra teslimatın tarihini 2025’e ertelemişti.

Uçakların alımının mutlaklaşması için yapılması gereken ikinci oylamanın ekime kadar parlamentodan geçmesi gerekiyor.

GULGARİSTAN’IN HAVA FİLOSUNDA YALNIZCA BİR KAÇI UÇABİLEN 15 RUS İMALİ ESKİ “MIG” TİPİ SAVAŞ UÇAKLARI VAR

Bulgaristan’ın hava alanının korunmasından sorumlu Hava Kuvvetlerinin filosu yalnızca birkaçı uçabilen yaklaşık 15 Rus üretimi eski “MiG” tipi savaş uçaklarından oluşuyor.

Ayrıca Bakan Zakov, Bulgaristan’ın hava kuvvetlerinin filosunun gereksinimlerini tamamlamak üzere F-16 tipi 8 uçak daha için ABD’den teklif aldığını bildirmişti.

KAYNAK: AA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.