Bursa’da bakteri artışı nedeniyle İznik Gölü’ne girmek yasaklandı

İznik Gölü’nü yeşil renge boyayan bakteri hakkında toplumsal medyadan açıklama yapan İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Meriç Albay şunları söyledi:

“İznik Gölünde son birkaç gündür yüksek düzeyde Siyanobakteri artışı var. Tedbir olarak birçok ülkede olduğu üzere tedbir gayeli başta yüzme maksatlı olmak üzere gölün kullanımını kısıtlamak gerekiyor.”


“Çevre Günü’nde bize her şeyi yanlış yaptığpımızı hatırlatıyor”

İHA’nın haberine nazaran; İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Reyhan Akçaalan da, “İznik Gölü’nde çok siyanobakteri artışı var. Bilhassa insanların göle yüzmeye girdiği bölgelerde durum bu formda. Bu süreçte artış toksik olabileceğinden göle girilmemesi istikametinde ikazların konulması yanlışsız olacaktır. 5 Haziran Dünya Etraf Günü’nde İznik Gölü bize bir şeyleri yanlış yaptığımızı hatırlatıyor” paylaşımında bulundu.

İkaz tabelaları asıldı

Uzmanların açıklamalarının akabinde Vilayet Halk Sıhhati Müdürlüğü, İznik Gölü’nde yüzmeyi süreksiz olarak yasaklayan ikaz tabelaları astı.

Albay, “Ülkemizde birinci kere bir halk plajı ağır siyabakteri artışı nedeniyle yüzmeye kapatıldı. 30 yılı aşkın müddettir verdiğimiz emek sonunda karşılık buldu. Tabelaya karşın hala yüzen bireyler olsa da farkındalığın artmasıyla bu sorun da çözülecektir” dedi.

Siyanobakteri, hava sıcaklıkları ve sudaki azot ile fosfor artışı nedeniyle oluşan bitkisel plankton cinsidir. Uzmanlar, siyanobakterilerin çok çoğalmaları sıklığı giderek artan ve tüm su kaynaklarını tehdit eden kıymetli bir sorun olduğuna da dikkat çekiyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.