Can Giray: Dünyadaki bütün yelken yarışları ortasında nadide bir yarış

Posted by

Türkiye Yelken Federasyonu (TYF) çatısı altında, Moda Deniz Kulübü ve Türkiye Açıkdeniz Yarış Kulübü (TAYK) iş birliğiyle bu yıl da İstanbul Boğazı’nda 25. defa düzenlenecek yat yarışları ile kutlanmaya hazırlanıyor. Miles&Smiles/Moda Deniz Kulübü Kabotaj Kupası Yat ve SportsBoat Yarışı ismiyle gerçekleşecek yarışın startı yarın saat 12.00’de Çırağan Sarayı önünden verilecek. Yaklaşık 14 deniz mili aralı parkurda gayret edecek IRC 0-1 ve 2’lerin akabinde 12.05’te yaklaşık 7 deniz mili aralı rotada yarışacak IRC 3-4 ve Dayanak sınıflarının start düdüğü çalacak.

Yarış öncesinde Türkiye Açıkdeniz Yelken Kulübü Genel Müdürü Can Giray ile Yarış Baş Hakemi Utku Balkal, İHA’ya açıklamalarda bulundu. Bu yarışın bir şölen üzere olacağını söz eden Can Giray, “Kabotaj Bayramımız, Türkiye’nin denizlerdeki özgürlüğü sembolize eden bir bayram. Ulu Başkanımız Atatürk’ün bize armağan ettiği, Montrö ve öbür milletlerarası mutabakatlarla da sabitlenmiş denizciliği hakkımız. Valimizin talimatıyla 30 Haziran-3 Temmuz ortasında bütün İstanbul’da kutlanacak. TAYK olarak bize de düşen misyon yat sınıfında İstanbul Boğazı’nda bir yarış düzenlemek. 40-50 tekne bekliyoruz. Kayıtlar devam ediyor. Yaklaşık 50 teknenin iştirakiyle Çırağan Sarayı’nda start olacak. Büyük sınıflar yaklaşık 14 millik rotada Beykoz’a kadar gidip, gelecek. Daha küçük sınıflar Arnavutköy’den dönerek, yaklaşık 7 millik rotayı tamamlayacak ve Çırağan Sarayı’nda yarışı sonlandıracaklar. Bizim için en değerli tarafı, yat-yelken yarışları genelde seyirciler tarafından çok rahatlıkla izlenebilen sporlar değildir. Çoklukla açık denizlerde yarış yaptığımız için zorluklarımız oluyor. İstanbul Boğazı’na ulaşılabilen her yerden yarışlarımızın her etabı rahatlıkla seyredilebilecek. Bütün İstanbulluları bekliyoruz. Boğazda harika bir şölen olacağı için İstanbul’da oturan bütün vatandaşlarımızı bekliyoruz. Her iki yakadan da saat 12.00 ile 17.00 ortasında rahatlıkla izleyebilirler. İstanbul Boğazı’nda ya da Türk boğazlarında yelkenle seyir yapmak biliyorsunuz kısıtlanmıştır. Hasebiyle istediğimiz vakit yelkenle boğazdan geçerim üzere bir şey kelam konusu değil. Memleketler arası mutabakatların Türkiye Cumhuriyeti’ne verdiği yetkiyle bizim bu yarışımız sürecinde boğaz, memleketler arası trafiğe kapalı. Yelkenli tekneler rahatlıkla seyredebilecek. Başka seyretmek için gelecek teknelere bir kısıtlama yok. İzlemek isteyenler, yarışan teknelerin rotasında olmamak kaydı ile civarından rahatlıkla izleyebilirler” diye konuştu.

“DÜNYANIN HİÇBİR YERİNDE OLMAYAN BİR ŞEY”

’İstanbul Boğazı bizim büyük şansımız’ diyen Giray, “Dünyanın hiçbir yerinde olmayan bir şey. Zira iki kıtanın ortasında yelken yarışı yapıyorsunuz. Birkaç dakika içinde Avrupa Yakası, birkaç dakika içerisinde Asya Kıtası’nda. Dünyadaki bütün yelken yarışları ortasında nadide bir yelken yarışıdır. Biz hazırlıklarımızı yaptık. Denizlerdeki özgürlüğü bize kazandıran Mustafa Kemal Atatürk’e de layık denizciler olmaya çalışacağız” formunda konuştu.

Yarış hakkında bilgi veren Utku Balkal ise, “İstanbul Boğazı’nda gerçekleştireceğimiz Kabotaj Bayramı Kupası cumartesi günü saat 12.00’de yapacağımız start ile başlayacak. Bu yarışta 3 startımız olacak. IRC 0-1 ve 2, 3-4 ve dayanak sınıfları sportsbotlar divisionlarından oluşan toplam 7 division olacak. Start ile birlikte birinci küme Beykoz şamandırasını dönüp, Çırağan önündeki finişe gelecek. Öbürleri ise Arnavutköy şamandırasını dönerek, tıpkı yerde finiş verecek. Hoş bir hava iddialarda var. Umut edelim hoş de bir yarış olur. İstanbullular da hoş bir yarış seyreder” sözlerini kullandı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.