Çarpıcı keşif: Mars’tan uzaya su sızıyor! Bilim insanlarının yaptığı son çalışmalara göre Mars yüzeyinde bulunan su, değişen mevsim ve fırtınalar…

Rusya Bilimler Akademisi Uzay Araştırma Enstitüsü’nde araştırmacı olan Anna Fedorova ve Laboratoire Atmospheres Observation Spatiales’da çalışan Fransız bilim insanı Jean-Yves Chaufray çarpıcı bir çalışma sergiledi. Avrupa Uzay Ajansı‘nın verilerini kullanan ekip, milyonlarca yıldır gezegenden yok olan suyun oranını ve sızıntının kaynağını gözler önüne serdi.

Mars’ın suyunu nasıl kaybettiğine dair söylenecek çok şey olduğunu dile getiren Fedorova, ekip arkadaşı Chaufray ile beraber Mars atmosferini gözlemleyen ExoMars’ın SPICAM cihazlarından alınan verilerini değerlendirdi. Rus bilim insanı atmosferdeki su buharını; sekiz Mars yılını aşkın bir süredir, henüz keşfedilmemiş bir bölgeyi 100 kilometre rakıma kadar incelediklerini ifade etti. Yaklaşık 15 dünya yılına tekabül eden verilerin araştırıldığı eklendi.

Mars’tan uzaya su sızıyor.

Sıcak mevsimlerde su kaybı yükseliyor

Araştırmacılara göre Mars’ın Güneş’e en uzak olduğu zaman diliminde arada 400 milyon kilometrelik bir uzaklık bulunuyor. Bu dönemde Mars atmosferindeki su buharı, gezegenin yüzeyinden yaklaşık 60 kilometre kadar uzakta keşfedildi. İki gezegenin birbirine en yakın olduğu zamandaysa arada 333 milyon kilometre mesafe olduğu; suyun yüzeyden 90 kilometre kadar uzakta görüldüğü rapora kaydedildi.

Mars ve Güneş birbirlerine ne kadar yakınlaşırlarsa, sıcaklıktan ötürü gezegendeki suyun buharlaşma oranı yükselir. Sıcak mevsimlerde, atmosferde daha uzak mesafelere ulaşabilen buhar, aynı zamanda kızıl gezegenin en fazla su kaybına uğradığı zamana işaret eder.

Mevsim şartları ve fırtınalara bağlı olarak Mars’taki su miktarı değişkenlik gösteriyor.

“Mars yüzeyindeki sular yeraltına taşınmış olabilir”

Mars atmosferinden buharlaşıp uzaya sızan suları inceleyen raporun yanı sıra araştırmacılar gezegenin 4 milyar yılda kaybettiği su miktarını da araştırdı. Şimdilik bu çalışmanın ne durumda olduğu bilinmese de dışarıya somut bir bilgi verilmedi.

Ancak Fransız araştırmacı Chaufray, bir zamanlar kızıl gezegende önemli miktarda su bulunduğuna inandığını söyledi. Bunların tamamı uzaya buharlaşmadığı için, suyun yeraltına taşındığını ya da geçmişte yaşanan buharlaşma miktarının çok daha yüksek olduğunu dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir