CHP’li Torun: Muğla’da maden alanları talanla karşı karşıya

Posted by

CHP Yerel İdarelerden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, Muğla’daki maden alanlarının talan ile karşı karşıya kaldığını belirterek, “Bu bir istila, yağmacılık” dedi.

CHP Lokal İdarelerden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Torun, CHP Muğla Vilayet Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında gündeme ait değerlendirmelerde bulundu.

– Ülkemizin birçok bölgesinde olduğu üzere Muğla’nın da yüzde 60’ı madenlere ruhsatlandırıldı. Orman alanlarının yüzde 61’i, kültür alanlarının yüzde 66’sı, muhafaza altına alınmış doğal alanların yüzde 55’i madenlere ruhsatlandırıldı. Bu bir istila, bir talan, bir yağmacılık. Artık gözlerini rant bürümüş ve çılgınca, denetimsizce para kazanma uğruna geleceğimize ihanet etme projesi.

MAZERET ÜRETMEYİN

– Artık yaza girdik. Lakin kaygılıyız. Bakıyoruz: Bir palyatif tahlil arayışı içindeler. Geçen yılki kusurların yapılmamasını istiyoruz. Gereken her türlü önlem alınsın, artık mazeret üretme yerine bunları yaşamayalım. Orman Genel Müdürlüğü’nde eksiklikler varken araçlarını da Cumhur İttifakı belediyelerine verdiklerini biliyoruz.

BELEDİYELERİN HAKKI PARTİZANCA KULLANILIYOR

– Belediyelerimiz bu baskıcı yapının her türlü engellemelerine karşın hizmetlerini artırıyor. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, İLBANK, Türkiye Belediyeler Birliği… Belediyelerimizin hakkı olan kaynakları partizanca kullanıyorlar. Belediyelerimize ayrıştırıcı ötekileştirici muamele içerisindeler. İLBANK’tan bir teminat mektubunu almakta belediyelerimiz zorlanıyor. Muğla Büyükşehir Belediyemizin 63,5 milyon Euro kredisi 2020 Aralık’tan beri Cumhurbaşkanı onayında bekliyor. Tek bir imza. Lakin maalesef CHP’li belediye diye verilmiyor.

ANKAPARK’A HARCAYACAĞINIZA, ALTYAPIYA HARCASAYRDINIZ

Sağanak yağışlar nedeniyle kentte yaşananlara ait Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş’a yöneltilen tenkitlere reaksiyon gösteren Torun, şunları söyledi:

– Bizim belediyelerimiz uçuk kaçık projelerle uğraşmıyorlar. O denli Ankapark üzere 801 milyon dolar parayı çöp haline getirmiyorlar. 25 yıldır iktidardalar, alt yapıyı yapmamışlar, 3 yıllık iktidarımızı eleştiriyorlar. 25 yıldır neredeydiniz? Ankapark’a 801 milyon dolar para harcayacağınıza Ankara’nın alt yapısına harcasaydınız. Artık harikulâde bir durumla karşılaşınca çabucak, ‘bunlar yapamadı, edemedi.’ Bu anlayış büsbütün popülist bir anlayış, bu zihniyet kötülükçü bir zihniyet.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.