Çocuklarda alerji neden görülür: Yedi belirti yedi tedbir

Posted by

Günümüzde birçok çocuk, mevsimsel alerji hastalığından muzdarip durumda. Bu durum, günden güne de artış gösteriyor. Bu mevsimsel alerjiler bağışıklık sisteminin; küf ve polen üzere dışarıdaki kimi faktörlere karşı çok tepki göstermesinden ötürü oluşuyor. Mevsimsel alerjinin tam olarak nedeni bilinmemekle birlikte, buna giderek sterilize edilen ortamlarımızın; çocukların bağışıklık sistemlerini düşürerek, günlük mikroplara karşı maruziyetini azalttığı belirtiliyor.

Sonbaharda havaların soğuması, okulların açılması ve kapalı yerlerde geçirilen vaktin artmasıyla üst teneffüs yolu enfeksiyonlarında da artış olduğunu, enfeksiyonların basitçe bulaş imkanı bulduğunu belirten Dr. Muammer Yıldız, enfeksiyonların da alerjik bulguları tetikleyebildiğine vurgu yaptı.

Çocuklarda sonbaharda görünen kimi belirtilerin alerji kaynaklı olabileceğini söz eden Yıldız, ‘Burun akıntısı, burun tıkanıklığı, burun yanması ve burun kaşıntısı, hapşırma, gözlerde kızarıklık, yanma, sulanma, gözaltlarında mavimsi ve mor renkli görünüm, geniz akıntısı, öksürük, hırıltı, nefes darlığı ve uykuda terleme belirtilerinin ortaya çıkması durumunda tedavinin gecikmemesi ismine bir an evvel tabibe başvurulması gerektiğini belirtti.

Çocuklarda görülen alerjiye karşı neler yapılabileceğinden bahseden Yıldız, ‘Burun, dudak ve göz etrafına ince bir katman vazelin sürerek polenlerin bedene girişini engelleyebilir, çocuklarınızı ellerini sık yıkamaları ve gün içerisinde ellerini yüzüne sürmemeleri, arkadaşlarıyla toplumsal aralığa dikkat etmeleri konusunda bilgilendirin, soğuk havalarda konutta kullanacağınız ısıtıcılar odanın nem oranını düşürüp havayı kurutabileceğinden odayı sistemli aralıklarla havalandırın.’ dedi.

Eşyaların alerjiye tesiri ile ilgili alınabilecek tedbirlerden de bahseden Dr. Yıldız, ‘Çocuğunuzun uyuduğu odada çok fazla eşya bulundurmayın. Çiçek, oyuncak, battaniye, halı üzere eşyalardan da uzak tutun. Yünlü ve tüylü giyseler giydirmeyin, nevresimini en az 60 derecede yıkayın. Çamaşırları çocuğunuzun yanında kurutmayın, boş olan bir odada kurutun.’ tabirlerini kullandı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.