Dolar ve altına GES şoku! Tunç Şatıroğlu’ndan piyasaları karıştıracak dolar kestirimi

Piyasa Uzmanı Tunç Şatıroğlu, GES’in piyasalara olan tesirini kıymetlendirdi. Borsa İstanbul’da yaşanan yüzde 4’lük düşüşün süreksiz olduğunu söz eden Şatıroğlu, dolar içinde ‘Yön yukarı’ yorumunda bulundu.

PAKET AÇIKLANIRSA SEYİR DEĞİŞİR

“Ne olduğunu bilmediğimiz için bu paketi bir yere koyamıyoruz. Ne kadar faiz vereceklerini bilmiyoruz. Haberi tesirinden yüksek. Zira en olduğu bilinmiyor. Bu yapılan faizsiz bankacılık eseri. Kar ziyan paydaşlığı. Piyasanın istediği enflasyonla endeksli olacak. Piyasa bunu alternatif olarak kıymetlendirecek. Paketin içeriği belirli olduğunda piyasa üzerindeki tesiri azalacak. Fazla bir tesiri olmasını beklemiyorum. Mühleti 6 aydan olacak ki piyasa değerlendirsin. Borsada bir tedirginlik yarattı bu süreksiz. Bu kupon ödemesi olduğuna nazaran bono değil tahvil olacak budan ötürü Borsa İstanbul’a alternatif değildir. Bu durum netleştiği vakit bitmiş olacak. Oradaki belirsizlik Borsa İstanbul üzerine bir baskı yaratabilir. İçeriği açılandığında baskısı artacak. Ben yolumuza devam edeceğimize inanıyorum. Zira hiç biri enflasyona rakip değil. Enflasyonu bitirme durumunda değil.”

“DÜŞÜŞLER FIRSATA ÇEVRİLMELİ”

“Küçük adımlarla hareket edelim. Borsa İstanbul’da gayem 2859. Oraya gelelim. Görelim nasıl olacak. Adım adım gidelim. Trendi takip edelim. Düşüşleri fırsata çevirelim. Borsada şu kadar olsun diyemem. Pay senedi ile yabancı yatırımcı önünü görebilmek ister. Ben büyük bir fon olmasın beklemiyorum. “

DOLAR İÇİN YENİ SEVİYE

“Kurda taraf üst. Belirsizliklere kur düşüyor. Anlaşıldığı vakit doları düşürecek bir şey değil. Sonra dolar çıkıyor. Biz TL’yi cazip kılamıyoruz. Enflasyonun altında. Kur Muhafazalı Mevduat baskılanmaya çalışılıyor. Dolarda istikamet üst. 21 kadar devam etmesini bekliyorum. Düşüş olursa dolar yatırımı yapmayacak. İstikamet üst olduğu için bugün ziyan edersiniz sonra kar edersiniz. Kur Muhafazalı Mevduatı tercih edin demem. Lakin dolar berbatsa giderse bozarsınız sonra uygunsa eviyeden alabilirsiniz. Bugünler bitsin herkes yeni bir şey çıkmadığı anlaşılsın o vakit Kur Muhafazalı tercih edilebilir.”

GRAM ALTIN YATIRIMCISI İÇİN GÜVENLİ

“Gram altın yatırımcısına bir şey yapmaz. Dolar yükselişte. Enflasyon verisinden sonra piyasalar karışır. Salı günü biter ve ons altında yataylık biter yükseliş başlar. Haftayı bir görsünler o denli alsınlar. Bilgi açıklandığı gün süreç yapmamak daha makul. Önümüzdeki günlerde Amerikan on yıllıkların devam edeceği ve son yükselişin reaksiyon yükselişi olduğunu düşünüyorum.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.