Ekrem İmamoğlu: Allah’a havalemizin azamî bir yılı kaldı

Posted by

İBB, Beylikdüzü ve Avcılar ortasındaki trafik sıkışıklığını büyük oranda giderecek projeyi tamamladı. Haramidere Ambarlı Caddesi ve Liman Yolu Caddesi birleşiminde imalatı yapılan yol ve kavşağı hizmete açan İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, İncirli-Sefaköy-Beylikdüzü metro çizgisi için bekledikleri bakanlık onayının hala çıkmamış olmasını eleştirdi.

“Bu sınırın hala bakanlıkta rafta tutulmasının, bir imzanın esirgenmesinin, seyahatin hızlanmasının önüne mani konulmasının anlamsızlığını zihnimde çözemiyorum” diyen İmamoğlu, “Bu akıl tutulmasıyla ilgili yorum dahi yapacak bir durumda değilim. Ne diyeyim? Allah’a havale ediyorum. Lakin söyleyeyim: “Allah’a havalemizin de azamî bir yılı kaldı. Ondan sonra milletimiz gerekli karşılığı verecek” formunda konuştu.

“MİLLETİMİZ GEREKLİ YANITI VERECEK”

Kentin batı yakasındaki ilçelerden Esenyurt, Beylikdüzü ve Avcılar’ın, yaklaşık 3,5 milyonluk bir nüfusu barındırdığına dikkat çeken İmamoğlu, bölge için hayati kıymetteki Esenyurt-Mahmutbey metro sınırındaki çalışmaların sürdüğü bilgisini paylaştı. İstanbul’un en yüksek maliyetli projesi olan sınırın; Küçükçekmece, Başakşehir, Avcılar ve Esenyurt ilçelerinden geçtiğini hatırlatan İmamoğlu, “Hattı alışılmış onu orada bırakmadık. Esenyurt Meydanı’ndan yeniden Avcılar’a getiriyoruz ve D100 Karayolu üzerinden, çabucak Parseller’in alt kısmında bulunan duraktan Beylikdüzü-Sefaköy çizgisiyle da birleştiriyoruz” dedi.

Bölge için yaklaşık 20 yıldır konuşulan İncirli-Sefaköy-Beylikdüzü metro sınırı için bekledikleri bakanlık onayının hala çıkmamış olmasını eleştiren İmamoğlu, “Bu çizginin hala bakanlıkta rafta tutulmasının, bir imzanın esirgenmesinin, seyahatin hızlanmasının önüne mahzur konulmasının anlamsızlığını zihnimde çözemiyorum. Yani bu akıl tutulmasıyla ilgili, yorum dahi yapacak bir durumda değilim. Ne diyeyim? Allah’a havale ediyorum. Ancak söyleyeyim: “Allah’a havalemizin de azamî bir yılı kaldı. Ondan sonra milletimiz gerekli karşılığı verecek“ diye konuştu.

“HEPİNİZİN HUZURUNDA KELAM VERİYORUM…”

İlçe belediye başkanlığı periyodunda, evvelki İBB idaresiyle yaşadıkları trajik öyküler olduğunu aktaran İmamoğlu, “Hepinizin huzurunda kelam veriyorum: Bugün mensubu bulunduğum siyasi partinin belediye liderleri olsun olmasın, 39 ilçe belediyesine asla ve asla bu türlü bir anı bırakmayacağım. Nasıl bir anı? ‘Bize mani oldu, bize yaptırmadı, bize yapmadı.’ Tam tersine, bazen ilçe belediyeleri üzerinden -ki devletimizin diğer kurum ve kuruluşlarının gücünü kullanarak- hala işlerimizin engellenmeye çalışıldığının da altını çizelim. Fakat bütün bu zorluklar tek bir sonuca ulaşıyor.

O da bizim; kentimize, ilçelerimize, milletimize, daha şevkli, daha gözü pek, daha kararlı hizmet yapma seyahati. Diğer hiçbir şey bize kazandırmıyor diyebilirim” sözlerini kullandı.

“İSTANBUL’A BÜYÜK BİR İHANET EDİLMİŞTİR”

“Kötü uygulamalardan ders çıkartmak gerekir. Ambarlı Limanı, Türkiye’nin ve hatta tahminen Avrupa’nın en büyük konteyner limanlarından birisi. Liman yapılırken, biliyoruz art bölgesinde bu türlü bir kentleşme yoktu. Ben, dün üzere hatırlıyorum. 2000’li yılların başında, 90’lı yılların sonunda yapılan büyük ölçekli etraf planlarında, bu limanın tren yoluyla kontağının bile çalışıldığını hatırlıyorum. Bu limanın bir lojistik merkeziyle ilgili büyük ölçekli planları gözümle gördüm. O vakit belediyeci değilim, siyasi değilim. Bir iş insanı olarak, bir sunumda bunları dinledim. Bunları tümden heba eden ve bilhassa bir tıkaç üzere, bütün bu sürecin önüne büyük bir bariyer oluşturan çok makûs bir Esenyurt imar ve kent planlaması, bu bölgeyi ne yazık ki kendi içine hapsetmiştir. Yolları, izleri, oradaki sanayi oluşumunun yerlerine, koca koca 40 kat, 50 kat binalar yaparak oraya o imar müsaadelerini çıkartarak, ne yazık ki hem bu bölgeye hem liman nakliyatına hem İstanbul’a büyük bir ihanet edilmiştir”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.