Erzurum’da HES borusu patladı

Erzurum’un Tortum ilçesinin Pehlivanlı ve Bağbaşı yol ayrımına 500 metre aralıkta, özel işletmeye ilişkin HES’e su taşıyan boru, gece yarısı sıralarında patladı.

Yüksek bir noktadan geçen borudan akan su, heyelan ve taşkınlar ile etraftaki yollarda bölünmelere neden oldu.

Doruktan akan su, tonlarca toprağı de beraberinde sürükledi.

Yaralılar sıhhat durumu uygun

Patlayan boruya müdahale etmek isteyen HES çalışanları İshak Yıldız (41) ve Erol Erkanlı (32) ile Murat Akçakoca yaralandı.

Yaralılardan Yıldız ve Erkanlı Erzurum’da, Murat Akçakoca ise Uzundere Devlet Hastanesi’nde tedaviye alındı.

Yaralıların sıhhat durumlarının yeterli olduğu bildirildi.

Sulara kapılan yüzlerce balık etrafa yayıldı

Su, Pehlivanlı köyünde özel işletmeye ilişkin balık tesisine de önemli ziyan verdi.

Sulara kapılan yüzlerce balık etrafa yayıldı.

Bölge halkı toprağa yayılan balıkları cep telefonlarıyla görüntüledi.

Devletin tüm imkanları seferber edildi

Vali Okay Memiş, Vilayet Jandarma Kumandanı Albay İlker Şimşek, Karayolları Bölge Müdürü Alparslan Eşlik, DSİ Bölge Müdürü Oğuzhan Yavuz, AFAD Vilayet Müdürü Selahattin Karslı ile birlikte heyelan bölgesinde incelemelerde bulundu, yapılan çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

İkiye ayrılan yolun karşısına geçmek için iş makinesinin kepçesine binen Vali Memiş, olay anından itibaren devletin tüm imkanlarının seferber edildiğini belirterek şunları söyledi:

“Büyük bir tehlike atlatıldı”

“HES’a ilişkin bir su borusunun patlaması sonucu heyelan ve su taşkınları oluşmuştur. Çok şükür can kaybı yok. Büyük bir tehlike atlatıldı. Tortum Taşdibi mevkisindeki heyelanda biriken suyun Pehlivanlı istikametinde bulunan konutlara ziyan verebileceği düşünülerek bölgede 10 konut ihtiyati olarak boşaltıldı. Devletin tüm kurumları burada. Yıkılan ve hasar gören yollar kısa müddette onarılacak. Oluşan gölü tahliye edeceğiz. Vatandaşın ziyanı karşılanacak. Elektrik kısa müddette verilecek. HES ile ilgili olarak idari ve isimli ne gerekiyorsa yapılacak, bunun faturasını ödeyecek. Halkımızı rahata kavuşturacak çalışmalar yapacağız. Herkese geçmiş olsun.”

“Sizi rahata kavuşturacak çalışmalar yapacağız”

Vali Memiş, “Allah’tan buradan o saatte araç geçmiyor olması, konut olmaması can kaybını önlemiş oldu. Gerisini telafi edeceğiz. Burada büyük bir su kitlesi oluşmuş. Su kitlesini tahliye ediyoruz. DSİ Bölge Müdürlüğü, menfez ve köprüleri temin etti. Biriken suyu kaldıracağız. Karayolları Bölge Müdürlüğü tarafından heyelanlı yerden süreksiz olarak Serdarlı yolunu ulaşıma açmış olacağız. En kısa müddette bölgeye elektrik vereceğiz. Devlet elinden geldiği kadarıyla sorunu çözecek. Şu anda acil bir durumla karşı karşıya olduğumuz için öncelikle sizi rahata kavuşturacak çalışmalar yapacağız. Jandarma daima burada olacak, Kaymakam Beyefendi daima burada olacak.” diye konuştu.

Vatandaştan ihmal savı

Bağbaşı Mahallesi’nde oturan Bektaş Bilmez, heyelan nedeniyle mezarlığın da yok olduğunu söyledi.

Annesi ve yakınlarının bulunduğu mezar yerini her yıl ziyaret ettiğinde su çıktığını gördüğünü ileri süren Bilmez, “HES yapıldıktan sonra mezarlıktan su çıkıyordu. Suyla ilgili yetkilileri ikaz ediyordum, bu suya bir deva bulunsun diye lakin ihmal ettiler, sonunda bu olay yaşandı.” dedi.

Heyelanın yok ettiği mezarlıkla ilgili Vilayet Müftüsü ile görüştüğünü söz eden Vali Memiş, “Kabirlerle ilgili olarak Müftü Bey’e talimat verdik, İslami açıdan ne gerekiyorsa yapacağız. Benim kanaatim kabirleri mümkün olduğu kadar yapacağız.” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.