Geleceğin tatilleri hudut tanımıyor… Ay’da tatil planları başladı bile

Posted by

Türkiye’de yaşanan ekonomik kriz sebebiyle otobüs-uçak biletlerinden, otellerde konaklamaya kadar her şeye artırım üstüne artırım gelirken dünya, yeni tatil destinasyonları yaratmaya başladı. “Her şeyden uzaklaşmak istiyorum” diyen tatilcilerin sesine kulak veren teşebbüsçüler uzayda ve okyanusun derinliğinde tatil için kolları sıvadı.

Corona virüsü salgını devam etse de dünya olağana dönerken tatilciler de evvelden olduğu üzere havaalanlarını, limanları ve istasyonları doldurmaya başladı.

Belki pandeminin tesiri tahminen de dünyanın artık her noktasına ulaşmak kolaylaştıkça tatil dönemlerinde talepler değişebilir; evvelden dünyanın bir ucuna gitmek isteyen tatilciler, artık Dünya’dan gitmek isteyebilir.

Türkiye’de tatil yapmak gün geçtikçe zorlaşsa da dünya bu tatil planlarını konuşuyor:

DÜNYA KÜÇÜLÜRKEN TATİLLER DEĞİŞİYOR

Simplexity Travel iş geliştirme lideri Mark Smith, “Dünya küçülürken ve uzun aralı seyahat tecrübeleri olağan hale geldikçe, tatilciler de daha sıra dışı tecrübeler isteyecekler” diyor.

Uzayda tatil yapmak epeyce ekstrem bir şey olsa da artık bile birinci uzay turistleri kısa yörünge uçuşlarına başladılar ve yakında daha ileri gidebilirler.

Ünlü milyarder Richard Branson’ın hayali Ay’da bir otel yapmak.

TURİZM BÖLÜMÜNÜN HAYALİ: UZAYDA OTEL

Uzaya giden birinci milyonerlerden Virgin Group ve Virgin Galactic kurucusu Richard Branson, “Bir gün, daima hayalini kurduğum Ay’da bir otel inşa edecek miyiz, yoksa bunu çocuklarıma mı bırakacağım, bunu görmemiz gerekecek” diyerek Ay’da bir otele sahip olma düşünü lisana getiriyor.

Bu hayal yalnızca Branson’a da ilişkin değil. 1969’da, Neil Armstrong Ay yüzeyine birinci kez ayak basmadan kısa bir mühlet evvel, otel teşebbüsçüsü Conrad Hilton şunları söylemişti: “Uzayda otellerimiz olacağına mutlaka inanıyorum.”

BİR KOKTEYL İÇMEK İÇİN UZAYA GİDECEKLER

Dünyanın birinci lüks uzay uçuşu tecrübesi şirketi olan Space Perspective’den fütüristik bir uzay balonu seyahati olan Spaceship Neptune, yolcuları neredeyse 20 mil yükseklikten atmosferin üst yüzde birine taşıyacak. 125 bin dolarlık biletler ise şimdiden tükenmiş durumda.

AY’DA OTEL KELAMI VERDİLER

Budget Suites of America otel zincirinin sahibi Robert Bigelow da 2017’de 2022 yılına kadar şişme bir Ay otelinin faaliyete geçeceğine kelam vermişti.

Daily Star’ın haberine nazaran; Nükleer güçle çalışan bir Ay tatil beldesi olan İşveren Moon da 2019’un sonlarında duyurulmuştu. O vakitler, projenin ardındaki Rus şirket, Ay’daki otelinin on yıl içinde rezervasyon almasını umduğunu söylemişti. Fakat bu proje, Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaş nedeniyle şu an için ertelendi.

UZAY SEYAHATİNİN ALTIN ÇAĞI

Eski pilot John Blincow tarafından yönetilen yeni bir inşaat şirketi olan Orbital Assembly Corporation ise 2027 yılına kadar lüks bir uzay oteli açmayı planlıyor. Blincow CNN’e verdiği demeçte, “Halkın, uzay seyahatinin bu altın çağının çabucak köşede olduğunu fark etmesini sağlamaya çalışıyoruz. Süratle geliyor” dedi.

Çin de yakında uzay turizminde de kıymetli bir oyuncu olabilir.

Tiangong Uzay İstasyonu’nun temel emelinin bilimsel olduğu söylense de Çin uzay ajansı, on yıl içinde Tiangong’u turizme açma planlarını duyurarak, projeyi finanse etmenin mümkün bir yolu olarak uzay turizmini izliyor. “Gökyüzündeki Saray” manasına gelen Tiangong’a gitmek için ise çok sayıda potansiyel müşteri var.

UZAYA GİTMEK İSTEMEYENLER İÇİN DENİZ ALTINDA TATİL

Yine de uzaydaki tatiller birden fazla insan için gerçekçi gelmiyor olabilir. Turizm kesimi bu durumu da göz gerisi etmiyor ve uzaya gitmeden farklı bir dünya vadediyorlar ve denizin altında tatil öneriyorlar.

Maldivler’de denizin 16 metre altında yer alan Hilton Muraka, Hint Okyanusu’nun deniz hayatını izlemek için tavandan tabana cam duvarlar sunuyor.

Dubai’deki Atlantis Palm’daki su altı süitleri ise efsanevi batık kentin görünümünü ziyaretçilerine açıyor. Lakin tek bir gece için her odanın maliyeti yaklaşık 7 bin dolar.

UÇAN OTEL İÇİN SAVLI KONUŞTU

Geçtiğimiz günlerde de 5 bin yolcuyu lüks içinde taşıyabilecek “uçan otel” için argümanlı bir tasarım görücüye çıktı. Nükleer füzyonla çalışan 20 motora sahip AI pilotlu Sky Cruise, asla iniş yapmayacak formda tasarlandı. Bunun yerine, klâsik uçaklar yolcuları Sky Cruise’a taşıyacak.

Sıra dışı uzay aracının detaylı maketini yaratan Hashem Alghaili, nükleer güçle çalışan gökyüzü seyahatinin ulaşımın geleceği olabileceğini söylüyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.