Halkın yüzde 89’u mesken alana vatandaşlık verilmesini istemiyor

Yapılan son araştırma, yabancılara gayrimenkul satışı konusunda toplumda görüş birliği olduğunu ortaya koydu. Buna nazaran halkın yalnızca yüzde 11’i konut alarak TC vatandaşlığı kazanılmasını onaylıyor.

Türkiye’de vatandaşların ezici bir çoğunluğu mesken satışı ile vatandaşlık verilmesine karşı. “Ev alan yabancılara vatandaşlık verilmesini gerçek buluyor musunuz?” sorusunun yöneltildiği vatandaşların yüzde 89’u “Hayır” karşılığını verdi.  İstanbul İktisat Araştırma tarafından 5-11 Mayıs 2022 tarihlerinde Türkiye çapında 12 vilayette 1500 kişi ile yapılan araştırma, toplumda her 10 bireyden yaklaşık 9’unun yabancıların gayrimenkul satışı ile Türk vatandaşlığı elde etmesine karşı olduğunu orta- ya koydu. Vatandaşların sadece yüzde 11’i mesken alan yabancılara vatandaşlık verilmesini gerçek buluyor.

AKP’LİLER DE KARŞI

Bu sonuçlar 250 bin dolarlık konut alana aile uzunluğu vatandaşlık veren düzenlemede sayının 13 Haziran’da 400 bin dolara çıkarılacak olmasına karşın, halkın bu süreçten hiç de şad olmadığını kanıtlıyor.  Araştırmada karşılıklar tercih edilen partiye nazaran de incelendi. Buna nazaran bütün seçmen kümelerinde çoğunluk yabancıların gayrimenkul alarak vatandaşlık elde etmelerine karşı. CHP seçmeninin yüzde 95’inden fazlası bu görüşte. AKP seçmeninin yaklaşık yüzde 80’i ve MHP seçmeninin yaklaşık yüzde 87’si de yabancıların konut alarak vatandaş olmasına karşı.

Mesken alması hayal olan fiyatlı kesim çok reaksiyonlu

Yabancılara konut satışının, arz badiresi yaşanan emlak piyasasında fiyatları daha da şişirdiği ve bu süreçte fiyatlı bölümün mesken almasının artık neredeyse imkansız hale geldiği biliniyor. Bu paralelde araştırmada, konut alan yabancılara vatandaşlık verilmesini yanlışsız bulanların oranının en düşük olduğu küme fiyatlı özel bölüm çalışanları oldu. Araştırmada, yabancıya gayrimenkul satışını teşvik edici yasal düzenlemeler yapılmasının hakikat bulunup bulunmadığı da soruldu. Buna yüzde 84, “Doğru bulmuyorum” karşılığı verdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.