Heyelan korkusu yaşayan mahalleli için tahliye kararı: ‘Derinden gelen sesler duyuyoruz’

Posted by

Balıkesir’in Savaştepe ilçesine bağlı yaklaşık 350 yıl evvel kurulan kırsal Sarısüleymanlar Mahallesi’nde 10 yıl evvel heyelanlar olmaya başladı. Toprak kayması nedeniyle kimi meskenler oturulamayacak duruma geldi. 5 yıl evvel meydana gelen heyelanda ise 2 konut ile 3 ahır hasar gördü. Bölgede hasar alan konutların ve ahırların yerine yenileri yapılıp, sahiplerine teslim edildi lakin devam eden heyelanlar nedeniyle yine çatlaklar oluştu. 37 konut ve 36 ahırın bulunduğu bölgede AFAD tarafından çeşitli incelemeler de yapıldı.

Mahalleli, heyelan riski olan bölgedeki konutlarında otururken, yer altından gelen sesler duydukları gerekçesiyle AFAD’a bilgi verdi. AFAD takımları, yine inceleme başlattı. İnceleme sonucu raporu hazırlandı. Mahallede 3 farklı bölgede heyelanlı alanın bulunduğu belirtilen raporda; bölgenin jeolojik yapısı ve eğiminin heyelan oluşumuna müsait olduğu, bu sebeple heyelanlı alanların genişleyebileceğinin öngörüldüğü, afete maruz bölge içerisinde kalan 37 konut ve 36 ahırın afet riski taşımayan inançlı bir alana nakledilmesi gerektiği bildirildi. Mahallenin taşınmasıyla ilgili karar Cumhurbaşkanlığı kararnamesinde de yayınlandı. Kırsal mahallede yaşayan vatandaşlar, yer altından gelen seslerin sürdüğünü belirtip, yeni yapılacak konutlar için yer tespitinin yapılması için talepte bulundu.

BELEDİYE LİDERİ BÖLGEYİ İNCELEDİ

Savaştepe Belediye Lideri Turhan Şimşek, heyelan bölgesindeki mahalleye giderek incelemelerde bulundu. Süreç hakkında değerlendirmelerde bulunan Şimşek, şu tabirleri kullandı:

“AFAD’ın tespit ettiği heyelan bölgesindeyiz. Mahallemizde yıllardır heyelan yaşanıyor. Yaşanan heyelanlar nedeniyle AFAD’ın hem jeolojik etüt hem de müşahede noktasında bir yıllık incelemesi ve takibi vardı ve bugün geldiğimiz noktada artık köyün yerinin değiştirilmesi kararı alındı. Bu karar, Cumhurbaşkanlığımızın kararnamesinde de geçiyor. AFAD son geldiğinde köyün yerleşik alanının diğer bir yere taşınması ile ilgili bir çalışma başlatıldı. İnşallah uygun bir hazine yeri ya da bir meranın TOKİ’ye tahsisi ile köyde yaşayan hak sahibi 37 hane sahibi ve birebir vakitte hayvan damı dediğimiz yapıların vatandaşa uygun bir halde yapılması gündemde. Devletimiz, vatandaşımızı mağdur etmemek ismine 20 yıllık kredilendirme yapacak. 0 faizli 18 yıl ödemeli 2 yıl ödemesiz biçimde de hak sahiplerine hem konutlarını hem de damlarını teslim edecek. Vatandaşımız mağdur olmadan, kimsenin burnu kanamadan bu tahsisin süratli bir halde yapılıp, köyün de taşınması şu anda mecburî bir durum üzere görünüyor.”

‘KÖYÜMÜZ RİSK ALTINDA’

Heyelan nedeniyle risk altında olduklarını lisana getiren Sarısüleymanlar Mahalle Muhtarı Muhittin Arslan, “Köyümüz heyelan nedeniyle risk altında. Daha evvel de konutlar yıkıldı. Yeni konutlar de yapıldı lakin o konutlarda de çatlaklar oluştu. Artık bir tek konut değil, bütün meskenlerin hepsinde çatlaklar var. Halkımız kaygı içinde yaşıyor. Onun için Balıkesir Vilayet Afet Müdürlüğü’nden inceleme takımları geldi. Köyümüzün taşınmasına karar verildi. Şu an için bir an önce köyümüzün taşınmasını istiyoruz. Köy halkı olarak yeni yerimizin belirlenmesini istiyoruz” dedi.

‘KORKU İÇİNDE YAŞIYORUZ’

Evlerinde dehşet içinde yaşadıklarını belirten Kadir Kurt, “Gördüğünüz üzere her taraf çökmüş, yarılmış durumda. Heyelan bölgesindeyiz. AFAD ile görüştük, köyün taşınacağını söylediler. En kısa vakitte konutların taşınması lazım. Ne vakit, ne olacağı muhakkak değil” diye konuştu.

‘DERİNDEN GELEN SESLER DUYUYORUZ’

Mahallede doğup, büyüdüğünü söyleyen Ruhi Arslan ise 5 yıl evvel yaşanan heyelanda göçük meydana geldiğini lisana getirerek, “Derinden gelen sesler duyuyoruz. Heyelan devam ediyor. Duvarlarım çatlak. Bizim ne vakit ne olacağımız muhakkak değil. Dehşet içinde yaşıyoruz. Hayatımız tehlike altında. Ekim yaptığım yerin altında su kaynıyor. Ne yapacağımızı bilmiyoruz” tabirlerini kullandı.

Ruhi Arslan’ın eşi Gülten Arslan de “Her vakit için canımız tehlikede yatıyoruz. Yastığa başımızı koyduğumuz vakit sarsıntıda meydana gelen uğultu üzere bir ses duyuyoruz. Duvarlarımıza çivi çakmak bile yasak. Daima beklemedeyiz, tehlikedeyiz. Korkuyoruz” dedi.

Mahallede yaşayanların bir kısmının konutlarını terk ettiğini söyleyen Ulkiye Çelik “Akrabalarımızdan bir kısmı meskenlerini terk etti. Ben nereye gideyim? Esasen kalp hastasıyım. Konutlarımızın yapılmasını istiyoruz. Heyelan nedeniyle etrafta meydana gelen yarıklar nedeniyle bu yarıklardan yılanlar, çıyanlar çıkıyor” dedi. 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.