Intel Core i9-11900K'da aşırı güç tüketimi sorunu
Intel'in 14 nm üretime sahip Rocket Lake-S ailesi, aşırı güç tüketimi ile gündeme geldi. Özellikle amiral...

Intel Core i9-11900K’da aşırı güç tüketimi sorunu Intel’in 14 nm üretime sahip Rocket Lake-S ailesi, aşırı güç tüketimi ile gündeme geldi. Özellikle amiral…

Posted by

11. nesil Rocket Lake-S işlemciler, muadilleri gibi 14 nm üretimden geçti. Ancak bu işlemciler, yeni bir çekirdek mimarisi ile geliyor. Intel’in yeni mimariye dayanarak vaat ettiği performans artışı ise yüzde 13 ile 18 arasında. Ancak Amerikalı üretici, yeni işlemcilerde yaptığı fiyat artışı ile eleştirilerin odağı oldu. Eleştirilerin pek çoğu, fiyat / performans dengesinin bozulması üzerine.

Intel, 10. nesil işlemcilerde AMD’ye cevap vermek için fiyatları düşürmek ve çekirdek sayısında artışa gitmek zorunda kalmıştı. Ancak mavi takım, 11. nesil i9 işlemcilerde yeniden 8 çekirdek / 16 izlek yapısına döndü. Üstelik Rocket Lake-S ailesinin en güçlüsü Core i9-11900K, güç tüketimi eleştirilerin odağı oldu.

TechPowerUp‘ın yayınladığı güç tüketimi listesine göre i9-11900K, pek iyi işler çıkarmıyor. 5.0 GHz’e hız aşırtılan işlemci, boşta 120W güç tüketiyor. Tek çekirdeğe binen yükün artması sonucunda güç tüketimi 140W‘a ulaşıyor.

İşlemcinin güç açlığı ise çoklu çekirdek tarafında başlıyor. CineBench çoklu çekirdek testinde Adaptive Boost ile 419W‘a ulaşan işlemci, Ryzen 5900X’den 236W daha fazla güç tüketiyor. Prime95 ile yapılan stres testinde ise işlemcinin güç tüketimi 433W‘a kadar çıkıyor. Tabloya göre, Adaptive Boost ile işlemcinin güç tüketiminde önemli bir artış meydana geliyor. Adaptive Boost teknolojisi, sadece 11. nesil i9 işlemcilerde bulunan bir özellik.

Intel Core i9-11900K, yüksek güç tüketimi sebebiyle iyi bir sıvı soğutucuya da ihtiyaç duyuyor. Intel’in amiral gemisi işlemcisi fazla güç tüketmesi, sıcak çalışması, yüksek maliyetli bir soğutucuya ihtiyaç duyması, 8 çekirdek ile gelmesi ve fiyat artışı yaşaması sebebiyle eleştirmenlerden düşük not aldı.

12. nesil Intel Alder Lake serisi detaylanıyor: DDR5

Eylül ayında tanıtılması planlanan 12. nesil Intel Alder Lake serisi detaylanıyor. Sızdırılan haberlere göre yeni nesil işlemciler pek çok farklı özellik içeriyor.

Editör görüşü: Eğer elinizde 8. nesil ve sonrası i5-i7-i9 işlemci varsa ve 11. nesle terfi etmek istiyorsanız, biraz daha beklemenizi öneririz. Çünkü Eylül ayında duyurulacak 12. nesil Intel işlemciler, büyük yeniliklere ev sahipliği yapacak. Eğer 10. nesil bir Intel işlemci kullanıyorsanız, fiyatlar düştükten sonra 11. nesle geçmeyi düşünebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir