İOS16 alacak modeller hangileri, özellikleri neler? İOS 16 ne vakit çıkıyor?

Posted by

Apple, merakla beklenen iOS 16 işletim sisteminin ne vakit yayınlanacağını duyurdu. Yeni özelliklerle dolu olacağı belirtilen iOS 16, 12 Eylül’de çıkacak. iOS 16’in uyumlu olduğu telefonlar belirli oldu.

Geçtiğimiz günlerde iPhone 14 Pro, iPhone 14 ve Apple Watch Series 8 aygıtlarını tanıtan Apple, merakla beklenen iOS 16 işletim sisteminin ne vakit yayınlanacağını duyurmuştu.

iOS 16 NE VAKİT ÇIKACAK?

Apple, kullanıcıların merakla beklediği iOS 16’nın yayınlanacağı tarihi duyurdu.

Pek çok aygıtta beta sürümü olarak indirilebilen İOS 16, kararlı sürüm olarak ise 12 Eylül itibariyle aygıtlara dağıtılacak.

iOS 16’NIN UYUMLU OLDUĞU MODELLER

iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro, iPhone 14 Pro Max

iPhone 13, iPhone 13 küçük, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max

iPhone 12, iPhone 12 küçük, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max

iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11, Pro Max

iPhone XS, iPhone XS, Max iPhone XR, iPhone X

iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone SE (2. kuşak yahut sonrası)

iOS 16 ÖZELLİKLERİ NELER?

Yeniden tasarlanan Kilit Ekranı: Kilit Ekranı kişiselleştirmenin orijinal yollarıyla iPhone size özel hale getiriliyor. Favori fotoğraflarınızı kullanabilir, font tarzlarını özelleştirebilir ve araç ekipleri ekleyerek istediğiniz bilgiye bir bakışta ulaşabilirsiniz.

Araç ekipleri: Kilit Ekranı’ndaki araç grupları sayesinde hava durumu, takvim aktiflikleri, tarih, saat dilimleri, alarmlar, pil düzeyi ve Aktivite halkalarınızın ilerleme durumuyla ilgili datalara ulaşabiliyorsunuz. Ayrıyeten favori uygulamalarınızdaki diğer birçok bilgiye de süratli bir formda göz atabiliyorsunuz.

Birden fazla Kilit Ekranı oluşturun: Art plan ve tarzlara sahip birçok farklı Kilit Ekranı oluşturabiliyor ve bu ekranlar ortasında kolaylıkla geçiş yapabiliyorsunuz. İlham almak için, tematik koleksiyonlar ve önerilen fotoğrafların yer aldığı duvar kağıtları galerisine göz atabiliyorsunuz.

Bildirimler: Kilit Ekranı’ndaki bildirimleri yığın görünümü, genişletilmiş liste görünümü yahut bâtın görünümde görüntüleyebiliyorsunuz. Üstelik bildirimler ekranın en altında gösterildiği için size pürüz olmuyor.

Canlı Etkinlikler: Canlı Etkinlikler, devam eden bir aktifliği direkt Kilit Ekranı’nızdan takip etmenizi kolaylaştırıyor. Bu sayede aygıtınızın kilidini açmadan, yemek siparişinizin durumu hakkında bilgi alabiliyor yahut Şu An Çalınan ile ilgili kontrolleri kullanabiliyorsunuz.

Odak: Odak özelliğinin gelişmiş yeni ayarları sayesinde uygulamalara ve şahıslara müsaade vererek yahut bunları sessize alarak, yalnızca istediklerinizden bildirim almayı seçebiliyorsunuz. iPhone’unuzun o anda istediğiniz görünüme ve şekle uyması için Kilit Ekranı’nızı Odak’a bağlayabiliyorsunuz. Tek bir kaydırma hareketiyle Şahsî Odak’tan İş Odağı’na geçebiliyor, yaklaşan toplantılarınızı ve yapılacaklar listelerinizi içeren araç ekiplerini görebiliyorsunuz.

Fotoğraf paylaşımı: Bir Paylaşılan Fotoğraf Arşivi oluşturduğunuzda yahut mevcut bir paylaşılan arşive katıldığınızda, eski fotoğrafları başlangıç tarihine ya da fotoğraftaki bireylere nazaran ekleyebiliyorsunuz. Paylaşılan arşiv kurulduktan sonra direkt Kamera uygulamasından fotoğraf paylaşabiliyor, paylaşılan arşivin üyeleri yakındaysa otomatik paylaşım yapabiliyor ve paylaşılan arşive ekleyebileceğiniz fotoğraflara dair akıllı teklifleri Sizin İçin sekmesinde görebiliyorsunuz.

Düzenleme ve değişiklikler: Paylaşılan arşivde fotoğraf ekleme, düzenleme ve silme için herkes tıpkı izinlere sahip. Üstelik favoriler, başlıklar, anahtar sözler de eşzamanlanıyor ve rastgele bir kişinin koleksiyon üzerinde yaptığı düzenlemeleri herkes görebiliyor.

Mesajlar: Artık yeni gönderdiğiniz bir bildirisi düzenleyebiliyor yahut kısa müddet evvel gönderdiğiniz bir iletisi büsbütün geri alabiliyorsunuz.1 Ayrıyeten o anda karşılık veremediğiniz ve daha sonra bakmak istediğiniz iletileri okunmadı olarak işaretleyebiliyorsunuz.

Mesajlar uygulamasında SharePlay özelliği: Bildiriler uygulamasında arkadaşlarınızla gerçek vakitli olarak görüntü izleyin yahut yeni bir müzik dinleyin, bu sırada paylaştığınız içerik hakkında sohbet edin.2 Paylaşılan oynatma kontrolleri sayesinde her vakit eşzamanlı bir tecrübenin keyfini çıkarın.

Video için Canlı Metin: Kopyalama, çeviri, araştırma ve paylaşma üzere tanıdık etkileşimleri kullanmak için görüntüleri, metin içeren rastgele bir karede durdurun.

Dikte özelliğini ve klavyeyi birlikte kullanın: Sesinizle metin girişi yapmak ile dokunarak yazmak ortasında kusursuz bir formda geçiş yapın. Dikte özelliğini durdurmak zorunda kalmadan klavyeyle yazın, metin alanına dokunun, imleci taşıyın ve QuickType teklifleri ekleyin.

iPhone için Fitness uygulaması: Fitness uygulaması, bir Apple Watch’unuz olmasa bile fitness amaçlarınızı takip edip onlara ulaşmanıza yardımcı oluyor. Adım sayınız, katettiğiniz uzaklık ve üçüncü taraf uygulamalardaki idmanlarınız iPhone’un hareket sensörleri aracılığıyla, günlük hareket amacınıza ulaşmak için harcadığınız iddiası kalori ölçüsünü gösteriyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.