İran, Cannes’da ödül alan sinemadaki oyuncuları cezalandıracak

Posted by

İran Kültür ve İrşad Bakanı Muhammed Mehdi İsmaili, 75. Cannes Sinema Şenliği’nde ödül alan İranlı direktör Ali Ababsi’nin “Kutsal Örümcek” sinemasında yer alan İranlıların cezalandırılacağını söyledi.

AA’nın aktardığına nazaran, İsmaili, kabine toplantısı sonrası gazetecilere Cannes Sinema Şenliği’nde “En Düzgün Bayan Oyuncu” Mükafatı alan Kutsal Örümcek sinemasına ait açıklamada bulundu.

Geçtiğimiz günlerde “milli ve dini bedellere hakaret edildiği” gerekçesiyle İran Sinema Kurumunun da reaksiyon gösterdiği sinemaya ait İsmaili, “Bu sinema Ürdün’de çekilmiştir ve sinemanın başrol oyuncuları yurt dışındadır. İran’dan lisansı yoktur. Ülke içinden sinemanın imalinde iş birliği yaptıkları tespit edilenlerin olması durumunda katiyetle sinema kanununa nazaran cezalandırılacaklardır” sözlerini kullandı.

‘LEYLA’NIN KARDEŞLERİ’ DE CEZA ALABİLİR

Cannes’da ana yarış kısmında yer alan İran üretimi “Leyla’nın Kardeşleri” sinemasına ülkede yasaklama getirilme ihtimaline ait ise İsmaili, şunları kaydetti:

“Sinema kanununa nazaran, yabancı ülkelerdeki şenliklere katılacak sinemaların ekran müsaadesi alması gerekir. Bu sinema de bu müsaadesi almamıştır. Sinema hakkında gerekli tahkikat yapılacaktır.”

‘EN GÜZEL BAYAN OYUNCU ÖDÜLÜ’NÜ ALDI

İranlı senarist Ali Abbasi’nin, İran’ın Meşhed kentinde 2000 ile 2001 yıllarında Said Henai isimli bir seri katilin 16 hayat kadınını öldürdüğü olaydan esinlenerek kaleme aldığı sinemanın başrollerinde Mehdi Becestani ve Zehra Buyruk İbrahimi yer alıyor. Ürdün’de çekilen sinemanın direktör koltuğunda Ali Abbasi oturuyor.

İranlı bayan aktris İbrahimi, Fransa’nın güneyindeki Cannes kentinde 17-28 Mayıs tarihlerinde bu yıl 75’incisi düzenlenen şenlikte “En Düzgün Bayan Oyuncu” ödülünün sahibi olmuştu.

İRAN’DAN KINAMA

İran Kültür ve İrşad Bakanlığına bağlı İran Sinema Kurumu, “milli ve dini bedellere hakaret edildiği” gerekçesiyle “Kutsal Örümcek” sinemasına ödül veren Cannes Sinema Şenliği’ni kınamıştı.

Kurumdan yapılan yazılı açıklamada, kelam konusu sinemanın Cannes Sinema Şenliği’nde mükafata layık görülmesinde “siyasi kasıt” olduğuna işaret edilerek, “Kutsal Örümcek sineması, dünyadaki milyonlarca Müslüman ve Şii’nin inanç ve bedellerine hakaret eden berbat bir siyasi propagandadır” tabirleri kullanılmıştı. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.