İran’ı ziyaret eden BM Özel Raportörü’den ABD’ye yaptırım reaksiyonu

Birleşmiş Milletler (BM) Özel Raportörü Alena Douhan, ABD’nin İran’a yönelik tek taraflı yaptırımlarının bu ülkede milletlerarası insan hakları standartlarını ihlal ettiğini tabir ederek, yaptırımlar nedeniyle ülke dışında dondurulan İran’a ilişkin 100 ila 120 milyar dolarlık mali varlıkların hür bırakılması için davette bulundu.

İran devlet televizyonuna nazaran, ABD yaptırımlarının ülkedeki tesirlerini gözlemlemek üzere İran’ı ziyaret eden Tek Taraflı Zorlayıcı Önlemlerin Olumsuz Tesirine Ait BM Özel Raportörü Alena Douhan, başşehir Tahran’da basın toplantısı düzenledi.

İran’a 7 Mayıs’ta geldiğini ve yaptırımların insan hakları üzerindeki olumsuz tesiri konusunda tarafsızlık ve hakikat odaklı bilgi toplamak için gözlemlerde bulunduğunu aktaran Douhan, mevzuyla ilgili hazırlayacağı son raporu eylül ayında BM İnsan Hakları Kurulu’na sunacağını belirtti.

ABD’nin İran’a yönelik tek taraflı yaptırımlarının bilhassa toplumun düşük gelirli bölümü olmak üzere İran halkının hayatını olumsuz açıdan etkilediğini belirten Douhan, “Yaptırımlar İran’daki savunmasız kümeleri ve hane halklarını etkiliyor.” dedi.

Bilhassa bankacılık alanındaki yaptırımların İran’da tedavisi olmayan hastalıklar konusunda ilaç kıtlığına yol açtığını söyleyen BM Raportörü, “Para transferindeki zorluklar nedeniyle memleketler arası kuruluşların insani yardım sağlanması da mümkün olmuyor.” diye konuştu.

Yaptırımlar nedeniyle İran’ın 100 ila 120 milyar dolarlık mali varlıklarının ülke dışında farklı ülkelerde bloke edildiğini aktaran Douhan, “Devletleri, memleketler arası hukukun normlarına uygun olarak İran Merkez Bankası’nın varlıklarını hür bırakmaya çağırıyorum.” sözlerini kullandı.

ABD yaptırımlarının İran’da milletlerarası insan hakları standartlarını ihlal ettiğini söyleyen Douhan, Washington idaresine bu ülkeye yönelik tek taraflı yaptırımları kaldırma daveti yaptı.

BM Özel Raportörü Douhan, İran’da son günlerde hayat pahalılığı nedeniyle düzenlenen ve şu ana kadar en az bir kişinin hayatını kaybettiği protesto şovlarına ise konuşmasında değinmedi.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.