İspanya’da La Tomatina şenliğinde 130 ton domates havalarda uçuştu

Posted by

Valensiya kentine bağlı Bunol kasabasında yapılan şenlik hem 75. kere düzenlenmesi hem de Turizm Bakanlığınca turistik milletlerarası bedel olarak tanınmasının 20. yılı olması nedeniyle farklı geçti.

Her yıl ağustos ayının son günü düzenlenen lakin Kovid-19 salgınından ötürü 2019’dan sonra birinci sefer yapılan şenlikte kullanılan 130 bin kilogram domates 6 kamyonla kasaba merkezine getirildi.

Belediye Meydanı’nda saatler 12.00’yi gösterdiğinde La Tomatina’nın başladığının ilan edilmesiyle birlikte domatesler havada uçuştu.

Güvenlik denetiminden geçerek domates savaşının yapıldığı sokaklara girenlerin yanlarında kesici yahut sert cisimler bulundurmalarına müsaade verilmedi.

Ayrıca geçmiş şenliklerde olduğu üzere muhtemel yaralanmalara karşı “domateslerin elle ezildikten sonra atılması” uyarısı yapıldı.

Özellikle son 10 yılda memleketler arası ünü artan şenliğe olağanda en fazla Asya ülkelerinden iştirak olsa da Kovid-19 tedbirlerinden ötürü bu yıl Asya’dan gelen turistlerin az fakat Avrupa ülkelerinden epeyce yüksek iştirak olduğu bildirildi.

Domates savaşı sonunda binlerce bireyle birlikte sokaklar ve kasabadan geçen ırmak de kırmızıya büründü.

AA muhabirine konuşan Amerikalı turistler, “İlk kere geldik ve çok eğlenceli geçti. Her yerimiz domates lakin çok memnunuz.” derken, Bunol’da yaşayan Mario ise “Bizim için her La Tomatina güya yeni bir başlangıç. Domatesleri birbirimize atarak güya tekrar doğuyoruz.” diye konuştu.

Bunol’un nüfusu bir günlüğüne iki katına çıktı

Bunol Belediyesi ve şenliğin organizatörleri izdihamı önlemek için 2013’ten bu yana iştiraki 20 bin ile hudutlu tutuyor.

Son yıllarda mahallî aktiflik olmaktan çıkarılan ve ekonomik gelir maksadı gözetilen şenliğe giriş 2013 yılından bu yana paralı yapılırken bu yılki bilet fiyatı 12 avro olarak belirlendi.

Yaklaşık 9 bin 600 olan nüfusu bir günlüğüne iki katına çıkan Bunol’da şenlik kapsamında müzik aktiflikleri de düzenleniyor.

Bunol Belediyesi La Tomatina sorumlusu Maria Valles, basına yaptığı açıklamada, şenlik için gelen turistlerin Valensiya bölgesine 2 milyon avroluk gelir bırakmasının öngörüldüğünü söyledi.

Festivalin nasıl başladığı bilinmiyor

Bunol’da her yıl ağustosun son çarşamba günü yapılan “La Tomatina” şenliğinin nasıl başladığı konusunda net bilgi bulunmuyor.

En yaygın rivayete nazaran, 1945 yılında Bunol’da komşular ortasında çıkan bir uyuşmazlıkta tarafların birbirlerine tezgahtaki zerzevat ve meyveleri atması La Tomatina’nın başlangıcı olarak kabul görüyor.

KAYNAK: AA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.