Israilli muharrir Yaakov Shabtai’nın Bitmeyen Geçmiş romanı

srailli müellif Yaakov Shabtai edebi modernizmin başyapıtlarından biri kabul edilen ve eleştirmenlerce Proust’un Kayıp Vaktin İzinde’siyle karşılaştırılan Bitmeyen Geçmiş yapıtında karakterlerini sonsuza yakınsayan bir şimdide, 1970’lerin dönüşen Tel Aviv’inde geçmiş ve gelecek ortasında sıkışıp kalmış bir neslin hikayesini anlatıyor.

Goldman’ın babası 1 Nisan’da öldü; Goldman ise 1 Ocak’ta, bu iki tarih ortasında savaş ve sürgün dolu bir ömür süren eski nesil göçüp giderken evlatları âşık oldular, evlendiler, zenginleştiler.

Tasanın kolları

Yahut tam karşıtı, gelişip de cetlerinin yuvalarını örten kentin kaosu ortasında, gerçeği tanımda zorlanan lisanın meçhullüğü altında, temellerinden sarsılmaya başlamış üzere görünen kozmik ve toplumsal tertibin ağır aksak ritminde akıllarından silemedikleri varoluşsal bir tasanın kollarına esir oldular.

Kitap için ne dediler

İ“srail toplumunun bakış açısını öbür hiçbir metnin ulaşamayacağı formda yansıtan bir başyapıt…”

Publishers Weekly

Birebir öncüllerle yola çıkan ve beni birebir sebeplerle harekete geçiren üç muharrir: Fransa’da Georges Perec, Avusturya’da Thomas Bernhard ve İsrail’de Yaakov Shabtai…”

Gabriel Josipovici

İrtibat için:

[email protected]

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.