İstanbul’da rahatsızlığı nedeniyle anne olamayan bayan, hayaline kavuştu

Posted by

İstanbul Zeytinburnu’nda yaşayan 31 yaşındaki Gizem Ezgi Biçen, çocukluk devrinden itibaren katı eser tüketmekte sorunlar yaşadı.

Yaşamını zorluklarla sürdüren Biçen, yaptığı memnun evliliğin akabinde çocuk sahibi olmak istedi.

Ancak, genç bayanın katı eser tüketememesi hasebiyle kâfi kiloda olmayışı çocuk sahibi olmasına pürüz oldu.

30 kiloya kadar düştü

Genç bayanın, tıbbi sekreterlik yaptığı üniversitede yapılan tetkikler sonucu akalazya hastası olduğu ortaya çıktı. Tedavi yolları denenen fakat sonuç alınamayan Biçen için laparoskopik heller miyotomi ameliyatı yapıldı. Hastalık nedeniyle 30 kiloya kadar düşen Biçen’in ameliyatının başarılı geçmesiyle tüm aile sevinç yaşadı.

Ameliyat sonrası, 5’inci tüp bebek denemesi olumlu sonuçlandı

Operasyonun akabinde uzun yıllar yemek için hasret çektiği adana dürümü, bir dürümün daha ortasına koyarak tüketen genç bayan, vakitle kilo almaya başladı. Daha evvel 4 sefer tüp bebek denemesi başarısız olurken ameliyat sonrası yapılan 5. tüp bebek denemesi olumlu sonuçlandı. Biçen çifti Muhammed Asaf ismini verdikleri bebeklerini sıhhatle kucaklarına aldı.

Biçen, 27 yıl sonra katı eser tüketirken, 8 yıllık çocuk hasretinin giderilmesiyle de ikili memnunluk yaşadı. Genç bayan köfte, lahmacun, kebap cinsleri üzere yiyemediği birçok katı eseri iştahla tüketmeye başladı.

 

“Sıvı bile tüketememeye başladım”

Yıllar boyunca beslenmekte yaşadığı zorlukları anlatan 31 yaşındaki Gizem Ezgi Biçen, “Kendimi bildim bileli katı besinlerde zorluk yaşıyordum. Bir müddet katılarda devam eden sindirememe, yutamama zorluğu sıvılarda da başladı. Sonra sıvı içecek de alamamaya başladım ya da aldığım eseri geri püskürtmek, kusmak zorunda kalıyordum.

“Ameliyatımdan sonra toplumsal hayatım açıldı”

Gitmediğim hastane kalmadı, herkes reflü ve gastrit tarafında ilerlemeye başladı, vermiş oldukları ilaçlar tam bilakis beni daha makûs yapmaya başladı. Sonradan akalazya teşhisi konuldu, biraz geç konuldu. Teşhis geç konulduğu için sorun yaşadım, 30-35 kiloya kadar düştüğümü biliyorum. Toplumsal hayatımı büsbütün art plana atmıştım. Sanki yersem kusar mıyım korkusu vardı, ameliyatımdan sonra toplumsal hayatım büsbütün açıldı. Zayıflığımdan ötürü kimi özel klinikler hamile kalamayacağımı söylüyorlardı. Ameliyatla birlikte kilo almam tedavimi de olumlu etkiledi. Bu ameliyatla birlikte gebe de kaldım” sözlerini kullandı.

“Ameliyattan 6 ay sonra gebe olduğumu öğrendim”

Zayıflığı nedeniyle birçok denemesine karşın çocuk sahibi olamadığını, ameliyat sonrası ise çocuğunu kucağına alarak büyük memnunluk yaşadığını anlatan Biçen, “8 sene boyunca tedavi gördük, evvel akalazya ameliyatımı oldum sonra da 5. tüp bebek denememi yaptım, ameliyattan 6 ay sonra da gebe olduğumu öğrendim. Üçüz gebeliğe hamileydim, ikizlerinki sonlandırılmak zorunda kalındı. Akalazyamı yendim, 8 yıllık çocuk hasretim de akalazya tedavisinden sonra son buldu. Erken teşhis hayat kurtarır, sahiden ben bunu bu hastanede öğrendim.

“Dürüm ortasına adanayı katarak yedim”

Acaba sözleri başımda çok kurcalandı, sanki anne olamayacak mıyım, annelik hissini büsbütün rafa mı kaldıracağım üzere. Operasyon sonrası adana dürüm ortasına adanayı katarak hasretle, iştahla, kesintisiz yedim, birinci olmuştu. Birinci sefer oturduğum yerde 5 dakikada bir dürüm bitirdim. 27 yıldır hiçbir biçimde katı, sıvı bir şey yiyemiyordum, 27 yıl sonra katı başta olmak üzere sıvıyla da devam ettim. Büsbütün olağana döndüm şu an durduramıyorum kendimi hatta bir orta korktum kilo alıp başını gidiyordu” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.