Kays Said, Tunus Anayasası’ndan ‘İslam dinini’ çıkardı

Posted by

Tunus’ta darbeci lider Kays Said, mevcut anayasada yer alan “Tunus’un dini İslam’dır.” ibaresine yeni hazırlanan anayasada yer vermeyeceklerini açıkladı.

Tunus Cumhurbaşkanı Said yaptığı açıklamada, Tunus’un mevcut anayasasında dini İslam olan devlet ibaresinin kaldırılacağını bunun yerine “Milletin dini İslam’dır.” tabirine yer verileceğine değindi.

Yeni Tunus anayasasının hazırlığında görevlendirilen Ulusal Müracaat Kurulu koordinatörü Sadok Belaid, referandum öncesi onaylanması üzere anayasa taslağını Said’e teslim etti.

Belaid yaptığı açıklamada, yeni anayasa ile birlikte siyasi düzlemde “dini aşırıcılığın” önüne geçmeyi planladıklarını vurguladı.

2014 yılında hazırlanan mevcut Tunus Anayasası’nın birinci hususu şu formdaydı:

“Tunus özgür, bağımsız, hükümran bir devlettir; dini İslam, lisanı Arapça ve sistemi cumhuriyettir. Bu unsur değiştirilemez.”

Belaid’in Said’e teslim ettiği anayasa taslağında İslam’ın devlet dini olduğuna ait bir tabir içermemesi bilhassa muhalif siyasi partiler içerisinde ve ülke genelinde tartışmalara yol açtı.

İnsan hakları örgütleri ve muhalif kesim, yeni anayasanın Said’in gücünü tekelleştirmesi ve pekiştirmesi ihtimali sebebiyle kaygılarını lisana getiriyor.

KAYNAK: MEPA NEWS

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.