Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim’den İlyas Göçmen’e altın kemer

Posted by

Fotoğraf sanatçılığında 65’inci yılını dolduran ve Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni 52 yıldır fotoğraflarıyla dünyaya tanıtan İlyas Göçmen’e altın kemer armağan edildi.

Kırkpınar Er Meydanı’nda gerçekleşen merasimde Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim, altın kemeri İlyas Göçmen’in boynuna asarak, tebrik etti. Selim, Göçmen’in 52 yıldır Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni fotoğraf sanatkarı olarak takip ettiğini tabir ederek, “Ata sporu, güreşe hizmet diye 52 yıldan beri Kırkpınar’a devamlı gelen, üniversitelerde Kırkpınar’ı anlatan bedelli bir ağabeyimiz. Uygun ki var. Fotoğraf çekiyor ve birebir vakitte üniversitelerde Kırkpınar’ı anlatan bir ağabeyimiz. Ben de bu türlü bir ödül verdim. Bunlar devam etsinler diye, bu cet sporu ve bu jenerasyon devam etsin diye verdim” dedi.

“DÜNYADA TEK OLDUĞUMU YENİ ÖĞRENDİM”

İlyas Göçmen ise fotoğraf sanatı ismine büyük memnunluk duyduğunu belirterek, “Benim de bu sene sanatımın 65’inci yılı. Bu kadar emek, Kırkpınar’da da 52’nci senem. Dünyada tekmişim, onu da yeni öğrendim. Bir sporu 52 sene takip eden rekortmen olarak geçirmişler lakin benim haberim yok. Bu da büyük onur ve gurur. Ağanın da bunu takdir etmesi, fotoğrafa ve görselliğe hürmet, sevgi beni onurlandırdı. Hoş bir şey” tabirlerine yer verdi.

“HOCALARIN HOCASI SERVET MERİÇ İSMİNE ALDIM”

Göçmen, altın kemeri Avrupa Şampiyonu güreşçi ve ulusal kadro antrenörü olan kayınpederi Servet Meriç ve eşi Süheyla Göçmen ismine aldığını belirterek, “Kayınpederim eski Avrupa şampiyonu Servet Meriç. Hocaların hocasıdır; Türk ulusal ekibini çalıştıran, Gazanfer Bilge’yi yetiştiren hocadır. Kemerimi onun ismine alıyorum. Bir de bana büyük fedakârlıkları olan eşim Süheyla Göçmen ismine alıyorum. Bu onuru taşımak hoş bir şey, manevi bedeli ölçülmez. Burada kemer almak çok sıkıntı bir olay” diye konuştu. Meriç’i Er Meydanı’nda Kırkpınar’ı takip eden foto muhabirleri de tebrik etti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.