KOBİ’ler için Metaverse rehberi: Kamu kurulumları da atılıma başladı

Posted by

Günümüzde dijital dünyanın en tanınan kavramı haline gelen Metaverse, internetin geleceği olarak görülüyor. Kavram olarak ortaya çıktığı günden bu yana teknoloji şirketleri tarafından projelendirilen ve farklı hedeflerle yola çıkan birçok Metaverse kainatı bulunuyor. Sandbox, AXS, Decentraland, OVR ile günümüzde Facebook tarafından Amerika ve Kanada’da beta sürümü yayınlanan Horizon World en tanınan Metaverse cihanları olarak ön plana çıkıyor.

KAMU KURUMLARI DA ATILIMA BAŞLADI

Bunun yanında işletmeler, bankalar, kamu kurumları yavaş yavaş bu alanda konumlanıyor. Burada birden çok cihan olacağı için kurumların, şirketlerin nerede ve neden yer almaları gerektiğiyle ilgili çalışma yapmalarının değerine dikkat çekiliyor.
Citigroup raporuna nazaran, Metaverse iktisadının 2030’a kadar 13 trilyon dolar seviyesine çıkacağı öngörülüyor. Kullanıcı sayısının ise 5 milyar bandına ulaşması bekleniyor. Raporda; dünya devi esaslı markaların yaptığı yatırımlar göz önüne alındığında Metaverse evrenlerinin 2022 Nisan ayında 21 milyar dolar kıymete ulaştığı açıklandı. Hal bu türlü olunca, KOBİ’lerin de burada kendilerine yer bulmaları gerekiyor. Bilhassa genç işletmelerin gelişmesi ve müşteri kitlesini artırması için bu strateji değerli.

YENİ TEKNOLOJİLERİ KOLAYLIKLA TANIT

Her ne kadar büyük ölçekli Metaverse yatırımları KOBİ’leri geri planda bıraksa da kainatlar KOBİ’ler için de büyük avantajlar sunuyor. Yeni dijital dünyada KOBİ’ler kendi platformlarını oluşturabilecek. Burada kendi eser ve teknolojilerini sergileyebilecek, mevcut ve potansiyel müşterilerle basitçe bağlantı kurabilecek.

5 DUYU ORGANIMIZLA YAKINDA METAVERSE’DEYİZ

Bugünlerde herkesin gündeminde ve lisanında Metaverse sözü var. Birinci kere 1992 yılında Neal Stephenson’ın Snow Crash romanında kurgusal bir kainatı tanımlamak için kullanılan Metaverse, başta Facebook olmak üzere teknoloji devlerinin yatırımlarıyla yine mana kazandı. Uzmanlara nazaran, önümüzdeki yıllarda günlük hayatımızın kıymetli bir kısmı burada geçecek. Şimdiden dokunma, işitme ve görme fonksiyonları yüklenen bu cihanda koku almamız ve dokunmamız için de çalışmalar sürüyor.

DİJİTALİN SÜRATİYLE AMACA ULAŞ

Özellikle genç teşebbüsçüler hem kuluçka merkezleri hem de büyük yatırımcı ile buluşmak için Metaverse’i kullanabilir. Son periyotta popülaritesi artan bu alanda projeleriyle maksat kitleye ulaşabilir.

GELECEĞİN ÖMÜR ALANI

İnsan bilişinin, fizikî gayret harcamaksızın bilgisayarlar, android aygıtlar ve üç boyutlu aygıtlar aracılığıyla yapay bir fizikî ortama dahil olmasını sağlayan “metaverse”nin, hayatların gelecekte gerçeklikten daha fazla sürdürüleceği bir yer olacağı düşünülüyor.

BİZ ARSA SATIŞI İLE TANIDIK

“Meta” yani “öte” ve İngilizcedeki “universe” yani “evren” sözlerinden oluşan metaverse, sanal ve gerçek dünyanın buluştuğu bir ortamı kullanıcılara sunuyor. Bu ortamları tasarlayanlar, kendi evrenlerinden arsa satışı da yapıyor. Birden fazla platform üzerinden gerçekleştirilen arsa satışlarında alıcıların büyük çoğunluğunu ise Türkler oluşturuyor.

Z JENERASYONUNA BURADAN ULAŞIRSIN

Metaverse bilhassa, günümüzde 18-29 yaş ortasındaki tüketicilere firmaların gelecekte en süratli formda ulaşması ismine değerli bir platform olarak öne çıkacak. KOBİ’ler bu ortamda satın alacakları reklam alanlarıyla mevcut ve potansiyel müşterilerine ulaşma imkanına da sahip olacak. Generali Sigorta tahliline nazaran, KOBİ’ler, birebir vakitte Metaverse cihanında toplantılar düzenleyebilecek, etkinlikler organize edebilecek ve farklı kesimlerden markaların sanal evrenleriyle iş birlikleri gerçekleştirebilecek.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.