Konya’da tahıl hasadı 2,2 milyon ton oldu

Posted by

Konya Ovası’nda geçen yıl yaşanan rekolte kaybının akabinde arpa ve buğday hasadı bugüne kadar en fazla 2,5 milyon ton buğdaya çıkmıştı. Son periyottaki randıman kayıpları 1 milyon tona ulaşmıştı. Geçen sene yaşanan kuraklık rekolteyi azaltsa da bu yıl 2,2 milyon tona yükseldi.

“Havzalarda sulu tarım yapılırsa rekolte rekorunu kırarız”

Karatay Ziraat Odası Lideri Rifat Kavuneker, “Geçen yıla nazaran buğday ve arpa hasadında 1,5 milyon ton civarında olan rekolteyi, bu dönem 2 milyon 200 bin tonlara çıkarttık. Konya bölgesinde bilhassa kapalı havzalarda sulu tarım yapılırsa biz her vakit için rekolte rekorunu kırarız.” dedi.

“Sulu tarım önemli”

Karatay Ziraat Odası Lideri Rifat Kavuneker, “2022 yılında buğday ve arpa çok hoş çıktı. Sulu alanlarımızda verimlerimiz pek düzgün. Geçen yıla nazaran 1,5 milyon ton civarında olan Konya bölgesinde bugün 2 milyon 200 bin tonları yakaladık. Bu da sulu tarımın değerliliğini gösteriyor. Zira uygun bir kış geçirdik, güzel bir yağışlı devir geçirdik lakin bahar aylarında tam gereksinim olduğu vakitte kar yağışıyla kurtardık. Onun için kesinlikle ve kesinlikle Konya bölgesinde bilhassa kapalı olan bu bölgede sulu tarım yapıldığı vakit biz her vakit için rekolte rekorunu kırarız.” dedi.

“Bu yıl mısır fazla ekildi, rekolte kaybı ile fazla ekim birbirini karşıladı”

DHA’nın haberine nazaran, Kavuneker, “Bugün mısırlarımızda da bir ıstırabımız var. Yaz ayının çok sıcak gitmesi ve tam eşleşme vaktinde sert esen rüzgarlardan ötürü mısırların uç kısmı dolmadı. Yani bu da birtakım bölgelerde rekolte kaybı yaşatacak. Bu yüzden tarlalara ziraat mühendisi hocalarımıza gittik, gördük, araziyi de denetim ettik. Şu an yapılabilecek bir şey yok. Biz her şeyi açık söylüyoruz mısır parayı fazla kazandırdığı için bu sefer mısırda yüzde 15 oranında ekim artışı var. Mısır rekoltesinde düşüş olduğu için yüzde 15 fazla ekimden ötürü rekolte ve ekim alanı birbirini kapattı.” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.