KPSS’de soru sızıntısı savı: Yayınevine operasyon, DDK ve YÖK’ten yeni açıklama

Posted by

KPSS’de soru sızıntısı argümanı: Yediiklim Yayınevine operasyon

Devlet Denetleme Heyeti, 2022-KPSS lisans oturumuna ait savlar konusunda Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına kabahat duyurusunda bulundu.

ANKARA BAŞSAVCILIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, cürüm duyurusu üzerine soruşturma başlattı. Başsavcılık yaptığı açıklamada, ÖSYM tarafından 31 Temmuz 2022 tarihinde gerçekleştirilen 2022 KPSS Genel Kültür-Genel Yetenek İmtihanlarına ait olarak 2022 KPSS sorularının çalındığına/sızdırıldığına yönelik çıkan argümanlarla ilgili olarak Devlet Denetleme Konseyi tarafından Cumhuriyet Başsavcılığımıza yapılan kabahat duyurusu üzerine soruşturma başlatılmıştır. Başlatılan soruşturma kapsamında 03/08/2022 günü Ankara Sulh Ceza Hâkimliğinden alınan arama ve elkoyma kararı doğrultusunda Mali Cürümlerle Gayret Şube Müdürlüğüne verilen talimatlarla özel bir eğitim kurumuna ilişkin yayınevi ve dershanesinde tıpkı gün arama ve elkoyma süreci yapılmış, aramalar sonucunda bir kısım dijital malzemeler ile soru kitapçıklarına el konulmuştur. Soruşturma çok taraflı olarak ve titizlikle sürdürülmektedir. Kamuoyuna hürmetle duyurulurifadelerini kullandı.

BAKAN SOYLU’DAN AÇIKLAMA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, devam eden operasyonlarla ilgili, “Bu mevzuyla ilgili isimli soruşturma başladı.  Çalışmalar sürüyor. Hem Devlet Denetleme Heyeti hem akabinde Yükseköğretim Heyeti hem de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ve talimatı ile birlikte de bizim Ankara Emniyet Müdürlüğü grupları bu husustaki çalışmalarını sürdürüyor. Devlet işinin başında” açıklamasını yaptı. 

DDK LİDERİ’NDEN YENİ AÇIKLAMA

Devlet Denetleme Heyeti Lideri Yunus Arıncı “Devlet Denetleme Konseyi olarak KPSS sınavına yönelik incelemelere titizlikle devam ediyoruz. Vatandaşlarımız müsterih olsun. Ne tek bir gencimizin hakkını yediririz ne de Devletimizin güvenilirliğine halel gelmesine göz yumarız” dedi.

YAYINEVİNE OPERASYON

Polis, 2022-KPSS Lisans oturumundaki kimi sorularla ilgili soruşturma kapsamında Yediiklim Yayınevine ilişkin iş yerlerinde arama başlattı.

YAYINEVİNDEKİ ARAMALAR SONA ERDİ

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, 2022-KPSS Lisans oturumuyla ilgili açtığı soruşturma kapsamında polisin Yediiklim Yayınları’nda yaptığı aramalar bitirildi.

Polis, buralarda bulunan dijital gereçlere, KPSS’ye ait kitapların ve testlerin birer örneğine soruşturma çerçevesinde el koydu.

2022-KPSS Lisans oturumundaki kimi sorularla ilgili tezlerin akabinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bahsin incelenmesi için Devlet Denetleme Şurasına (DDK) talimat vermişti.

AVUKATTAN AÇIKLAMA

Yediiklim Yayınları’nın avukatı Mustafa Serdar Gözüküçük, Ostim’deki aramanın akabinde gazetecilere yaptığı açıklamada, soruşturmanın süratli, emniyetli ve kamuoyunu tatmin edecek biçimde sonuçlanabilmesi için tüm bilgi ve dokümanların güvenlik ünitelerine teslim edildiğini bildirdi.

Bir matematik sorusu dışında birebir sorunun kelam konusu olmadığını fakat benzeri sorular bulunduğunu anlatan Gözüküçük, bugün basın açıklaması yapacaklarını, ayrıyeten DDK’ye gerekli bilgilendirme notlarını iletileceklerini söz etti.

Soru üzerine soruşturma kapsamında gözaltına alınan olmadığını söyleyen Gözüküçük, yayınevinin bu mevzuda bir sorumluluğu olmadığını tez etti.

Gözüküçük, “Bunların yalnızca belirli bir öğrenci kümesine yahut kendi öğrencilerimize değil, alenileştirilerek Türkiye’deki 980 ilçemize gönderilen, genel testler olduğu ortadadır. Zati birebir sorular YouTube kanalımızda ve toplumsal mecrada, hocalarımızın görüntü tahlillerinde yayınlanmıştır. Hiç kimseye özel olarak soru verilmemiştir.” dedi.

YÖK’TEN AÇIKLAMA

YÖK Lideri Erol Özvar, “2022 KPSS imtihanında çıkan birtakım sorulara ait savlarla ilgili DDK tarafından gerçekleştirilen denetleme ile eş vakitli olarak tarafımızca da inceleme başlatılmış olup sonuç en kısa vakitte ve şeffaf bir biçimde kamuoyu ile paylaşılacaktır” açıklamasını yaptı.

ÖSYM LİDERİ MİSYONDAN ALINDI

ÖSYM tarafından geçtiğimiz pazar günü KPSS imtihanı gerçekleştirildi. İmtihan sorularının birtakım yayınevinin deneme kitapları ile tıpkı olduğuna dair argümanlar ortaya atıldı. Haberin kaynağı, CİMER’e gelen müracaatlar üzerine ortaya çıktı. Olay sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mevzu ile ilgili DDK’ya inceleme talimatı verdi. Birebir gece ÖSYM Lideri Halis Aygün vazifeden alındı.

YEDİ İKLİM EDEBİYAT MECMUASINDAN AÇIKLAMA

Yedi İklim Edebiyat Mecmuası, kelam konusu gelişmelerle ilgili kurumlarının “isim benzerliği” dışında bir ilgisi olmadığını duyurdu. Mecmuanın ismine açıklama yapan Yedi İklim Mecmuası Genel Yayın Direktörü Ali Haydar Haksal şu tabirleri kullandı:

“1987’de yayın hayatına başlayan Yedi iklim mecmuası, Büyük Doğu ve Diriliş mecmualarının izleğinde medeniyetin organik bağ ve sürekliliği ismine Necip Fazıl Kısakürek, Sezai Karakoç, Fazilet Beyazıt, Cahit Zarifoğlu, Nuri Pakdil, Rasim Özdenören üzere öncü jenerasyonların ve şahsiyetlerin ruh iklimi ve unsurlarında 35 yılı aşkın bir müddettir yayımlanmaktadır.

Kültür, Sanat, Edebiyat ve Medeniyet mecmuası olan Yedi İklim, pek çok şair, hikâyeci ve müellifin yetiştiği bir kültür ocağıdır. Günümüze kadar mecmua yayıncılığı dışında rastgele bir faaliyeti olmamıştır. Basında imtihanlara yönelik yayıncılık faaliyeti gösterdiği anlaşılan Yediiklim Yayınları ile uzaktan yakından hiçbir alakası olmadığı üzere sahipleri yahut kurucuları ile de bir tanışıklığımız bulunmamaktadır.

Sadece isim benzerliğinden ibaret olan bu durum kısa bir araştırma ile ortaya çıkabilecekken hakkaniyete ve hukuka ters bir formda birtakım fırsatçılar tarafından dergimizin maksat alındığı, hakaret ve kabahat isnadına varan paylaşımlarda bulunulduğu esefle izlenilmiştir.

Sadece dergimizi değil inancımıza ve kültürel kıymetlerimize uzanan bu berbat taarruzlara karşı sessiz kalacağımız düşünülmemelidir. Yanlış anlaşılmalara mahal vermemek ismine üstteki açıklamayı halkımızın dikkatine sunarken nahoş paylaşımların düzeltilmesini umut ediyoruz. Palavra ve iftirada bulunmaya devam edenler hakkında yasal süreçlerin başlatılacağı kamuoyuna duyurulur.”

KAYNAK: HABER7

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.