Kuzey Kore’den Güney’e değişik ‘yardım’ karşılığı: Kapa çeneni

Posted by

SELMAN CÖMERT

Kuzey Kore önderinin kız kardeşi , “Kuzey’in onuru ve nükleer silahlar karşılığında ekonomik iş birliğini takas edebileceğini düşünen” Güney Kore başkanı Yoon’un “gerçekten saf ve hala çocukça” olduğunu belirterek “Söyleyecek daha düzgün bir şeyi olmadığı için saçma sapan konuşmaktansa çenesini kapaması imajı için daha uygun olurdu” dedi.

Güney Kore Devlet Lideri Yoon Suk-yeol’ün “cesur” bir adım olarak lanse ettiği plan hakkında konuşan Kim Yo Jong, “Kimse yazgısını mısır pastasıyla değişmez” dedi.

Kuzey Kore’yle alakaları yürüten Güney Kore Birleşme Bakanı, Kim’in yorumlarını “çok saygısız ve uygunsuz” olarak nitelendirdi.

Reuters’te yer alan habere nazaran, Yoon’un açıklamaları, nükleer silah geliştirmeyi sona erdirip nükleer silahlardan arındırmaya başlarsa Kuzey Kore’ye basamaklı ekonomik yardım sağlamaya istekli olduğunu söyleyen Güney Kore’nin, Kuzey Kore’ye karşı askeri caydırıcılığını artırmaya itti. Güney Kore, önümüzdeki hafta başlayacak büyük saha tatbikatları da dahil olmak üzere ABD ile uzun müddettir askıya alınan ortak tatbikatlara yine başladı.

Çarşamba günü bir ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Washington’un Yoon’un siyasetlerini desteklediğini söylemişti. Lakin Kim Yo Jong, ortak tatbikatlar kelam konusuyken diplomasi isteğinin iki yüzlülük olduğunu, Yoon hakkında “Onunla yüz yüze oturmayacağımızı açıkça belirtiyoruz” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.