Lübnan her ay 15 bin Suriyeli mülteciyi geri gönderme planını uygulamaya başladı

Posted by

Elnashra’ya nazaran, meskene dönmek isteyen Suriyeli mülteciler, Suriye hükümeti tarafından gönderilen otobüslerle taşınacak. Süreç, Lübnan Genel Güvenlik Müdürlüğü ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği nezaretinde, Lübnan ile Suriye ortasındaki Mesna hudut kapısına kadar onlara eşlik edecek olan Lübnan Kızılhaçı ile işbirliği halinde yürütülecek. Birinci konvoyun 10 gün içinde yola çıkması planlanıyor.

Haberde, bahse ait olarak, “Lübnan Genel Güvenlik Müdürlüğü, rastgele bir pürüz çıkmazsa yaklaşık bir sene içinde 200 bin Suriyelinin geri dönüşünü organize edebilir” ifadelerine yer verildi. Lübnan Göç ve Mülteciler Bakanı İsam Şerafeddin, 4 Temmuz’da yaptığı açıklamada, Lübnan hükümetinin her ay yerinden edilmiş 15 bin Suriyelinin  anavatanlarına dönüşünü garanti altına alacağını duyurmuştu.

Lübnanlı yetkililer, bu husustaki memleketler arası durum ne olursa olsun Lübnan’ın bu planı uygulayacağını, zira değerli sayıdaki mültecinin varlığının esasen gibisi görülmemiş bir krize saplanmış olan ülke iktisadına ağır bir yük getirdiğini söylemişlerdi. Dünyada kişi başına düşen en fazla mülteci sayısına mesken sahipliği yapan Lübnan’da hükümet, ülkedeki Suriyeli mültecilerin sayısının 1,5 milyon olduğu kestiriminde bulunuyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.