Mahallî marketler rekabet girdabına düştü

Posted by

Yaşanan ekonomik kriz sürecinde yüzde 90.2’lik enflasyon oranı ile vatandaşı en çok etkileyen alan olan besin fiyatlarında gözler market zincirlerine çevrilirken, lokal marketlerden “mağaza enflasyonu” uyarısı geldi.

Türkiye Perakendeciler Federasyonu Lideri Ömer Düzgün “Bugün ülkemizde harikulade bir mağaza enflasyonu ile karşı karşıyayız. 42 bin ulusal ve indirim marketi vatandaşlara hizmet veriyor. İndirim marketlerin toplam market sayısı son 10 yılda yüzde 395 artış gösterirken kesimde hisseleri yüzde 79’a kadar çıktı. 5 yıl içinde 13 bin yeni mağazanın açılması indirim marketlerin toplam pazardaki hissesinin yüzde 81’e ulaşması bekleniyor. Bu durum yalnızca besin perakendesindeki işletmelere değil üreticiye de tüketiciye de ziyana verecek” dedi.

‘FİYAT ARTIRMIYORUZ’

Maliyetlerin her geçen gün arttığı, kârlılıkların düştüğü büyük bir rekabet girdabında mahallî marketlerin kürek çektiğini kaydeden Ömer Düzgün, fiyat suçlamalarına yönelik, “Bizim fiyat artırma üzere bir lüksümüz yok. Bu ekonomik ortamda fahiş, haksız, rakiplerinden yüksek fiyatla eser satan bir üretici yahut satıcının cezasını herkesten ve her şeyden evvel tüketiciler ve piyasa verir” diye konuştu.

Sebze meyvede düzenleme sinyali

– Mahallî Zincirler Buluşuyor Konferansı’nda konuşan Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak “6 ay vadeli meyve zerzevat ticareti olmaz. AB bilhassa pandemi nedeniyle gıdayı farklı bir yere koydu. Bir aydan az müddet güçlü olan eserlerde ödeme mühleti bir ay başkalarında 2 ay dedi. Bizim de uygulamamız gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.