NASA Jüpitere gönderdiği Lucy uzay aracındaki sorunu 1 yılın akabinde çözmeyi başardı

Posted by

Geçtiğimiz yıl NASA tarafından ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Güneş Sistemi’ndeki “fosilleri” ortaya çıkarmak için 16 Ekim’de uzaya fırlattığı Lucy isimli hava aracının güneş panelinde sorun yaşandığını duyurmuştu.

Yaklaşık 1 milyar dolara mal olan uçuşta yaşanan sorunun uzay aracının 12 yıl sürecek seyahatinin başlamasından 12 saat sonra güneş panelinde arıza meydana geldi. Uzay aracı seyahate başladığı için mühendislerin aracı geri getirmesinin hiçbir yolu yoktu. Bu nedenle tüm tahliller Dünya’dan üzerinden uygulanmalıydı.

Ancak Jüpiter’in yörüngesini paylaşan Truva asteroitlerini inceleyecek olan uzay aracı mühendislerin bir yılı süren çalışmasının akabinde büsbütün onarıldı.

Lucy uzay aracında Güneş’ten güç üretmek için tasarlanan büyük güneş panellerinden biri tam olarak denetim edilemiyordu. Sorunun birinci keşfedilmesinden saatler sonra NASA, sorunun tahlili için acil durum müdahale grubunu topladı. Toplanan takımın işi hiç kolay değildi.

Güneş panelleri için rastgele bir kamera olmadığından, takımın sorunu bulmanın diğer bir yolunu bulması gerekiyordu. Bu hedefle, grup uzay aracı üzerinde bulunan titreşim sensörlerini kullandı. Uzay aracının iticilerini ateşleyen takım titreşim datalarından güneş panelinin motor düzeneğinin detaylı bir modelini oluşturdular. Sonunda arızalı paneli açmak için tasarlanmış bir kordonun motora takıldığını tespit ettiler. 

Ekip, iki potansiyel tahlil üzerine süratle odaklandı. Biri paneli mevcut haliyle bırakmaktı. Lakin hâlâ beklenen gücün yüzde 90’ını üretiyordu. Diğeri ise birincil motor ve yedek motoru tıpkı anda çalıştırarak panelin daha sert açıp kapatmaktı. Böylelikle dolanan kordon kopabilecekti.

NASA LUCK UZAY ARACININ YAZILIMINI 1 YILLIK BİR MÜDDETTE TEKRAR YAZDI

Her iki motor da asla birebir anda çalışacak formda tasarlanmamıştı, bu nedenle grup mümkün sonuçlar ve potansiyel dalgalanma tesirlerini test etmek için model oluşturdu. Aylarca süren simülasyonlardan sonra iki motoru tıpkı anda çalıştırmaya karar verdiler. Bu süreçte uzay aracının yazılımını mühendisler tekrar yazdı. Daha sonra hem birincil hem de yedek güneş gücü motoru tıpkı anda yedi defa çalıştırıldı. Sonunda panel olağan bir formda çalışıyordu.

Güneş paneli kilitlenecek kadar tam kapanmıyor lakin şu anda uzay aracının vazife operasyonları için gerektiği üzere çalışması için gereğince güç üretebiliyor.

Lucy uzay aracının birinci asteroit gayesine 2025’te ulaşması planlanıyor. 

KAYNAK: ENGADGET

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.