NASA teknolojisi bisiklet lastiklerinde Smart adlı bir girişim, Metl ismindeki bisiklet lastiği için, Ay ve Mars gezicileri için tasarlanmış…

Şişirme gerektirmeyen ve birbirine bağlı yaylardan oluşan Smart’ın, süper elastik lastiklerin engebeli arazilere dayanacak şekilde titanyum gibi yapıldığı iddia ediliyor. NASA teknolojisini kullanan lastiklerin, çevre bilincine sahip bisikletçilerin sürüş beklentisini cezbedeceği düşünülüyor.

NASA’nın Glenn Araştırma Merkezi, orijinal olarak SMA’yı, tipik elastik pnömatik lastik malzemesini şiddetli tersinir gerilme ve deformasyona dayanabilen bellek alaşımlarına dönüştürerek geliştirdi.

Bu sayede NASA mühendisleri, delinmelerle mücadele etmek için düzensiz ay ve Mars arazisine esnek bir şekilde uyum sağlayabilen ve orijinal şekline geri dönebilen, gelişmiş kontrol sağlayan bir lastik yaratmayı başardı. Daha sonra ise doğal olarak, tüm bu işlevlerin arazi bisikletine hitap ettiği ortaya çıktı.

Smart, NASA onaylı bir girişim olarak, önümüzdeki yılın başlarında tüketicilere sunulması planlanan Metl lastiği konusunda uzay ajansı ile yakından çalışıyor. Ek olarak Smart lastiklerinin ilerleyen dönemlerde arabalarda da kullanılacağı düşünülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir