NASA’nın Mars’taki Perseverance aracı 7 defa oksijen üretmeyi başardı

Posted by

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) tarafından yönetilen ‘Mars Oksijeni Yerinde Kaynak Kullanımı Deneyi’ (MOXIE) ile Perseverance gezgini 7 kere oksijen üretmeyi başardı.

Mars’taki atmosferin yaklaşık yüzde 96’sını oluşturan karbondioksiti dönüştürmek için tasarlanmış Perseverance üzerinde küçük bir araç bulunuyor. 

Şubat 2021’den bu yana aygıt yedi kere çalıştı ve her seferinde saatte yaklaşık 0,2 ons (6 gram) oksijen üretti. Bu, Dünya’daki küçük bir ağacın üretebileceği oksijen ölçüsüyle birebir düzeyde olduğu manasına geliyor.

MOXIE baş araştırmacı yardımcısı Jeffrey Hoffman, “Bu, öbür bir gezegensel cismin yüzeyindeki kaynakları sahiden kullanmanın ve onları kimyasal olarak bir insan vazifesi için yararlı olabilecek bir şeye dönüştürmenin birinci gösterimi” dedi.

MOXIE aygıtı Mars’ta dört mevsim boyunca hem gece hem de gündüz çeşitli şartlarda çalıştı. Araştırmacılar, aygıtın MOXIE’den yaklaşık 100 kat daha büyük bir versiyonunun, Kızıl Gezegeni ziyaret eden gelecekteki astronotlar için potansiyel olarak solunabilir oksijen oluşturabileceğini umuyorlar. 

Eğer Mars’ta oksijen üretilemezse, bir uzay gemisinin büyük bir kısmı Dünya’dan taşınacak oksijene ayrılması gerekiyor.

Ayrıca, MOXIE’nin ürettiği oksijen roket yakıtı için bir bileşen olarak da kullanılabilir. Bir roketin Mars dışına fırlatılabilmesi için 33 ila 50 ton ortası sıvı oksijen iticisine muhtaçlık bulunuyor.

MIT grubunun araştırması 31 Ağustos Çarşamba günü Science Advances mecmuasında yayınlandı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.