NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: Yükselen Çin'e ortak yanıt vermeliyiz

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: Yükselen Çin’e ortak yanıt vermeliyiz

Posted by

NATO Genel Sekreterİ Jens Stoltenberg, zirve öncesi yaptığı açıklamada Çin’in yükselişine ortak yanıt vermeleri gerektiğini söyledi.

NATO üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarının katıldığı zirve, Belçika’nın başkenti Brüksel’deki NATO karargahında başladı. Zirveye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katılıyor.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, zirve öncesi yaptığı açıklamada, gündemlerindeki en önemli konulardan birinin Çin olacağını söyledi. Stoltenberg, “Yükselen Çin’e ortak yanıt vermeliyiz” dedi.

“Çin ile yeni bir Soğuk Savaş’a girmiyoruz ve Çin bizim hasmımız, düşmanımız değil” diyen Stoltengerg, buna karşılık ittifak olarak Çin’in güvenlikleri açısından oluşturduğu risklerle ilgili olarak beraber adım atmaları gerektiğini söyledi.

Stoltenberg, Çin’in ekonomik, askeri ve teknolojik kapasite bakımından NATO’ya yaklaştığını da belirtti.

Bugünkü zirvenin “ittifak için yeni bir sayfa açacağını” vurgulayan Stoltenberg bir diğer önemli gündem maddesinin de Rusya olacağını belirtti.

Stoltenberg, “Moskova’nın saldırgan tutumunun devam etmesi” nedeniyle Rusya ile ilişkilerin Soğuk Savaş sonrası en düşük düzeyde olduğunu vurguladı.

‘Biden’la çalışmayı dört gözle bekliyoruz’

NATO Genel Sekreteri, ABD Başkanı Joe Biden’la birlikte çalışmayı dört gözle beklediklerini söyledi. Biden, göreve seçilmesi sonrası ilk kez NATO Zirvesi’ne katılıyor. İttifakın Biden’ın selefi Donald Trump’la ilişkileri inişli çıkışlı bir çizgi izlemişti.

İkinci Dünya Savaşı sonrası Sovyetler Birliği’nin etkisinin yayılmasına karşı 12 ülkenin bir araya gelmesiyle oluşturulan NATO, Soğuk Savaş sonrası da Avrupa ve Kuzey Amerika’dan 30 üyesiyle hala güçlü bir siyasi ve askeri ittifak.

Çin ve Rusya’yla ilişkilerin yanı sıra, siber-güvenlik ve Afganistan’daki NATO birliklerinin geri çekilişi de liderlerin zirvede ele alacağı konular olacak.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir