New York’ta Müslümanların yüzde 64’ü önyargı yahut nefret hatası mağduru

Posted by

Ülkenin en büyük Müslüman sivil haklar örgütü olan Amerikan-İslam İlgileri Kurulu (CAIR)-NY ofisi tarafından “Nefreti Hissetmek: Müslüman New Yorkluların yaşadığı önyargı ve nefret suçları” başlıklı 24 sayfalık bir rapor yayımlandı.

Raporda, New York’ta yaşayan Müslüman toplumu üyelerinin yüzde 64’ünün nefret cürmü, önyargı yahut her ikisinin birden maksadı olduğu kaydedildi.

Müslümanların yüzde 66’sının önyargı ve nefret ataklarına inançlarından ötürü maruz kaldıklarını söylediği belirtilirken, bu olayların yalnızca yüzde 4’ünün kolluk kuvvetlerine rapor edildiği bildirildi.

Önyargı olayları yahut nefret hatalarının yüzde 44’ünün toplu taşıma araçlarında, yüzde 34’ünün eğitim kurumlarında ve yüzde 23’ünün de iş yerlerinde gerçekleştiği bilgisi paylaşıldı.

“11 Eylül olayları, sistemik İslamofobide bir dönüm noktası oldu”

Raporda, Müslüman bayanların yüzde 75’inin önyargı olayı yahut nefret hatasına maruz kaldığına dikkat çekilirken, Müslüman erkeklerde ise bu oranın yüzde 58 olduğu belirtildi.

Ankete katılan Müslüman toplum üyelerinin yüzde 61’i kelamlı olarak, yüzde 17’si de fiziki olarak inancından ötürü hücuma uğradığını söz etti.

Katılımcıların yüzde 49’u, önyargı yahut nefret saldırısına uğradığı esnada etrafta olaya şahit olan öbür insanların rastgele bir müdahalede bulunmadığına değindi.

Raporu hazırlayan grubun başındaki CAIR-NY Yöneticisi Afaf Nasher, dini, ırksal ve yabancı düşmanlığı ayrımcılığının ABD tarihinde her vakit var olduğunu belirterek, “Ancak 11 Eylül olayları, sistemik İslamofobide bir dönüm noktası oldu. O vakitten bu yana geçen 21 yılda Müslümanlar, daima nefret hataları, bariz dini ayrımcılık ve anayasaya ters haksız hükümet nezareti dahil olmak üzere muazzam toplumsal ve politik mahzurlara katlandılar.” değerlendirmesinde bulundu.

Nasher, raporun, New York’taki Müslüman topluluğun daima olarak amaç alındığını, kent idaresi tarafında birçok vakit bu nefret kabahatleri datalarına sessiz kalınarak alışılmış bir formda göz gerisi edildiğini temsil ettiğini vurguladı.

Rapor için, 295’i New York kentindeki 5 ana bölgeden olmak üzere New York eyaleti genelinden 377 Müslüman iştirakçi ile görüşüldüğü bilgisi paylaşıldı.

Sosyal Siyaset ve Anlayış Enstitüsü (ISPU) tarafından 2018’de hazırlanan bilgilere nazaran, Müslüman toplumu New York nüfusunun yüzde 8,98’ini oluşturuyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.