ODTÜ’lüler ABB önünde: Mansur elini ODTÜ’den çek

Posted by

Nur Kaplan

ANKARA – Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) eski lideri Melih Gökçek devrinde üretimine başlanan Bilkent-İncek yol projesi, ABB Lideri Mansur Yavaş tarafından tekrar ihaleye açıldı. ODTÜ yeri içerisinde yol çalışmalarının başlamasının akabinde ODTÜ bileşenleri ve meslek örgütleri duruma reaksiyon gösterdi. Ankara Büyükşehir Belediyesi ise yansılara karşılık projenin “Gölbaşı-Niğde Otobanı İrtibat Yolu” için gerçekleştirildiğini savundu.

Bir müddettir iş makinelerinin olduğu ODTÜ toprağında nöbet tutan öğrenciler hareketlerini Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin önüne taşıdı. ABB önünde bir ortaya gelen ODTÜ öğrencileri, ODTÜ Eğitim- Sen ve ODTÜ mezunları, “ODTÜ rant yoluna hayır diyor” pankartı ardında, “Rant için değil Halk için ABB, “ABB elini ODTÜ’den çek”, “Ne sermaye ne rektör ODTÜ bizimdir”, “Kahrolsun asfaltlar yeryüzüne özgürlük”, “Mansur elini ODTÜ’den çek” “Ranta karşı bir aradayız” yazılı dövizler ortasında protesto gerçekleştirdi.

‘TÜM İTİRAZLARA KARŞIN İHALEYE ÇIKTI’

Ankara Büyükşehir Belediyesi binası önünde açıklamalarda bulunan ODTÜ öğrencisi Barış Aslan, yapılmak istenen yolu uzmanların ve kamuoyunun tüm itirazlarına karşın ihaleye çıktığını, ihalenin sonuçlanıp, şirket çalışmalara başlandığını belirterek, 11 km olarak ilan edilen yolun yaklaşık 4,5 km’lik kısmının ODTÜ yerinden geçtiği, 6,5 km’lik kısmının ise tarım topraklarını ve Gölbaşı Özel Etraf Muhafaza Bölgesi’ni tehdit ettiği belirtti. Aslan, şöyle devam etti:

“Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada; çalışma yapılan bölgenin ODTÜ toprağı olmadığı, iş makinesinin çalışmadığı, Gölbaşı-Niğde Otobanı İlişki Yolu için yapılan bu projede ODTÜ toprağının yer almadığı, ODTÜ toprağında yapılacak tünel çalışması ile bu Rant Yolu’nun karıştırıldığı, ‘yalan’ haberler üretilerek kamuoyunun yanlış yönlendirildiği söz edilmiştir.”

‘YEŞİL ALANLARI YÜKSEK YAPILAŞMAYA AÇAN RANT’

ABB’nin açıklamalarının bilakis temmuz ayının sonundan bugüne kadar ODTÜ’de iş makinelerinin çalıştığını söyleyen Aslan, şunları lisana getirdi:

“İncek tarafından başlanılarak yolun ODTÜ yeri içinde kalan kıymetli bir kısmında alt temel materyali serimi yapılarak hala iş makineleri tarafından yol imal çalışmaları devam ettirilmektedir. Açıklamada yer alan Gölbaşı-Niğde Otobanı İlişki Yolu, Bilkent-İncek Bulvarı Yolu projesinin kıymetli bir kesimidir ve içinde ODTÜ Rant Yolu da yer almaktadır. ODTÜ toprağına yapılacak tünel çalışmasının iptali için teşebbüs yapıldığı belirtilerek ihaleye dahil olmayan bu yol ile yapılan çalışmalar gölgelenmektedir.”

‘ANKARA’NIN KALAN SON YEKPARE HAYAT ALANI’

Ankara’da ODTÜ’den geçirilen iki yolun, AOÇ Bulvarı projeleri üzere projeler ulaşım için olmadığını, yeşil alanları ve konut mahallelerini yüksek katlı yapılaşmaya açan “rant projelerinin” birinci adımı olarak ortaya çıktığını söyleyen Aslan, “Yol imali ve ihale süreci başlamadan Hazine, Etraf Bakanlığı ve Özelleştirme İdaresi’nin yol etrafındaki ve hinterlandındaki kimi taşınmazlarını satışa çıkarması bile bu yolun bir rant projesi olduğunu göstermektedir” dedi.

“Makro ulaşım planını yapabilecek ve uygulayabilecek yetkinlikte uzmanlar var iken yapılmıyor olması ne yazık ki şuurlu bir tercihtir ve hem ihale süreçleri hem de planlama süreçleriyle bu yolun tam bir rant dağıtım aracına dönüştürüldüğünün açık göstergesidir” diyen Aslan şöyle devam etti:

“Kampüste iki göl, mevsimsel akarsular, kayalıklar, bozkırlar, ormanlar, çayırlıklar üzere birçok bedelli hayat alanı bulunmaktadır ve bunların sonucunda de yerleşkede çok değerli bir canlı çeşitliliği kelam bahsidir. Yapılacak bu yol tüm bu doğal ömür ortamını tehlikeye sokacaktır. Atatürk Orman Çiftliği’nin ranta kurban edilmesinin akabinde Ankara’nın tek ekolojik ve doğal orman alanı olarak kalan ODTÜ’de tüm ülkede görülen kuş çeşitlerinin yarısından fazlası tespit edilmiştir. Üzerine dökülecek beton, bu imkanı yok edecek, onlarca canlı tipine konut sahipliği yapan ekosistemi parçalayarak doğal dengeyi bozacaktır.” (DUVAR)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.